Varėnos viešosios bibliotekos antrame aukšte parengta spaudinių paroda, supažindinanti su žymių kraštiečių viešnagėmis mūsų bibliotekoje.

   Varėnos viešojoje bibliotekoje lankėsi daug garbingų svečių:  Lietuvos Respublikos Prezidentai Algirdas Brazauskas ir Valdas Adamkus, kultūros ministrai, kai kurių šalių ambasadoriai, rašytojai, mokslininkai. Tačiau labiausiai mus džiugina susitikimai su Varėnos krašto žymiais žmonėmis. O jų bibliotekoje vyko tikrai nemažai. Apie kraštiečių rašytojų knygų pristatymus, susitikimus su menininkais, mokslininkais  pasakoja parodoje eksponuojamos knygos ir straipsniai.

      1996 m. bibliotekoje lankėsi poetas Stasys Stacevičius ir pristatė savo lyrikos  knygą „Juodvarnių žemė“, o 2000 m. skaitytojai susipažino su ketvirtąja jo poezijos knyga „Toli kriokliai“. Nors S. Stacevičiaus nebėra gyvųjų tarpe (mirė 2012 m. gruodžio 18 d.) , tačiau  jo atminimas tebesaugomas. 2013 m. balandžio mėnesį  bibliotekoje vyko renginys „Stasį Stacevičių prisimenant“. Prisiminimais apie poetą dalijosi Rašytojų sąjungos pirmininkas Antanas A. Jonynas, poetė, prozininkė Birutė Jonuškaitė, literatūrologai Virginijus Gasiliūnas, Donata Mitaitė, keramikė Teresė Jankauskaitė,  artimieji, draugai. 2014 m. lapkričio 19 d.,  minint poeto ir eseisto S. Stacevičiaus gimimo 55 metų sukaktį,  bibliotekoje buvo parengta jo knygų ir literatūros apie jį  paroda.

    2000 m. viešojoje bibliotekoje žurnalistas Česlovas Skaržinskas pristatė savo pirmąją poezijos knygą „Lietus ir muzika, neturinti namų“ . 2017 m. balandžio 6 d. Č. Skaržinskas vėl lankėsi bibliotekoje ir skaitytojus supažindino su naujausia savo publicistikos knyga „Palėpėje, į kurią atsėlina vakaras“.

    2003 m. bibliotekoje 45-ąsias kūrybos ir 70-ąsias gimimo metines minėjo  nusipelnęs artistas, Vytauto Didžiojo ordino kavalierius, aktorius Tomas Vaisieta. 2006 m.  vykusiame Lietuvos gražintojų ir patriotų susitikime ir knygos  „Tėvynės meilės ir grožio keliu“ pristatyme T. Vaisieta skaitė poetinę kompoziciją apie Lietuvą.

   Iš Varėnos viešojoje bibliotekoje vykusių kraštiečių susitikimų, išsiskiria 2007 m. kovo 15 d. vykusi  pirmoji Varėnos krašto mokslininkų konferencija, skirta Vilniaus Gedimino technikos universiteto įkūrėjo, jo pirmojo rektoriaus, akademiko Aleksandro Čyro 80-mečiui paminėti.   Į konferenciją buvo pakviesta daugiau kaip 40 mokslininkų, ne tik kilusių iš Varėnos krašto, bet ir čia gyvenančių bei dirbančių. Ne visi galėjo joje dalyvauti, tačiau atvyko daugiau negu pusė kviestųjų.  Konferencijoje mokslininkai skaitė įdomius ir turiningus pranešimus.

    2009 m. kovo 28 d., po 20 metų pertraukos, į Varėną susitikti su savo krašto žmonėmis buvo atvykęs poetas Bronius Mackevičius. Renginyje jis kalbėjo apie savo kūrybą, gimtąjį Paąžuolės kaimą. Atsiminimais dalijosi Nepriklausomybės atkūrimo akto signataras Juozas Dringelis.  Deja, tai buvo  paskutinė poeto viešnagė gimtinėje. B. Mackevičius mirė 2013 m. gegužės 10 dieną. 2014 m. bibliotekoje buvo parengta spaudinių paroda „Aš spyglelis ant dzūkiško ėglio pakibęs“, skirta B. Mackevičiaus 85-osioms gimimo metinėms paminėti. Poetas buvo prisimintas bibliotekoje vykusiame literatų  ir poezijos mylėtojų renginyje.

     2011 m.   bibliotekoje viešėjęs rašytojas, pedagogas Vytautas Mizeras skaitytojams pristatė savo knygą „Lašo kelionė stiklu“, o 2013 m. skaitytojus supažindino su dar viena knyga - „Ažarėlių akys: dzūkų sakmės“.   2016 m.,  minint V. Mizero    85-erių metų sukaktį , bibliotekoje buvo parengta spaudinių paroda „Vytautas Mizeras: Dzūkija, mano gimtasai lopšy...“  Išspausdinus straipsnį  apie šią parodą  „Merkio krašte“,  gavome jausmingą ir nuoširdų rašytojo laišką - padėką, kuriame jis rašo: „Jūsų dėmesys ir pastangos laikraštyje „Merkio kraštas“ mane nunešė į gimtinę: kiek daug gerų žodžių E. Glavickienės straipsnyje...  pasijutau ir pagerbtas, ir skolingas...  Myliu savo kraštą...- gaila jau vakaras...  Būkime ištikimi ir naudingi savo kraštui, būkime dzūkai, o tuo pačiu ir laimingi...   Ačiū!“

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

       2012 m. kovo 15 d. su varėniškiais bibliotekoje susitiko iš Kabelių kaimo kilęs Lietuvos MA akademikas, Vilniaus universiteto profesorius emeritas, habilituotas daktaras (fiziniai m., fizika) Jonas Grigas ir pristatė savo knygą „Kiek trunka sekundė“.

     Dailininkas, fotomenininkas, pedagogas ir režisierius  Valentinas Algirdas Kaliūnas 2012 m. bibliotekoje pristatė savo autobiografinį albumą „Išgyvenimų ir patirčių atspindžiai“, o 2015 m. – fotografijų parodą „Gimtinės peizažai“.

    2012 m. liepos 17 d. bibliotekoje fotografijų parodą iš serijų „Kaimų gyventojai“ ir „Mano miesto žmonės“ atidarė varėniškė fotomenininkė Ramunė Pigagaitė, šiuo metu  gyvenanti ir fotografe dirbanti Vokietijoje. Šią parodą R. Pigagaitė skyrė savo gimtojo Varėnos miesto įsikūrimo 150-mečiui.

    Aktorė, režisierė, teatro pedagogė Elena Savukynaitė dalyvavo 2014 m.  Varėnos viešojoje bibliotekoje vykusio konkurso „Teatro uždangą atskleidus“ rezultatų aptarimo renginyje. Ji kalbėjo apie kraštiečius aktorius ir režisierius, su kuriais mokėsi, dirbo, bendravo arba buvo jų dėstytoja. 2015 m. spalio mėnesį bibliotekoje vyko  E.  Savukynaitės jubiliejinis vakaras bei buvo parengta  paroda, skirta mūsų kraštietės gimimo sukakčiai paminėti.

     2015 m. bibliotekoje vyko gamtininko, publicisto, Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių gamtinio rezervato ekologo Henriko Gudavičiaus knygos „Laiškai iš kaimo“ sutiktuvės bei H. Gudavičiaus, Algimano ir Mindaugo Černiauskų knygos „Nerūpėjo niekur išvažiuoti“ pristatymas.            Išsamiai  gimtojo krašto istoriją savo knygose atskleidė žurnalistas Vytautas Valentinas Česnulis. Jis  -  mūsų bibliotekoje  dažnas svečias. V. Česnulis 2012 m. dalyvavo bibliotekos renginyje, kuriame buvo aptarti žinių apie Varėną konkurso rezultatai ir įvertinti konkurso nugalėtojai.  Bibliotekoje  buvo pristatytos jo knygos: „Varėnos krašto šauliai 1919-1940“, „Varėnai 150 metų“, „Tarp ežerų ir girių“. 2016 m. kovo 9 dieną Varėnos viešojoje bibliotekoje vyko V. V. Česnulio 80-mečio jubiliejinis vakaras. Šio žymaus kraštiečio gimimo  sukakčiai paminėti bibliotekoje buvo parengta spaudinių paroda „Vytautui Valentinui Česnuliui – 80“.

   Unikalią knygą  apie savo gimtąjį kaimą „Radyščius. Giminių medžių sodas“ 2016 m. rugsėjo 15 d. pristatė žurnalistė Marija Valuckienė. Pasak autorės, penkerius metus rašyta knyga – bendras jos ir kaimo gyventojų kūrybos vaisius. 

    Tikimės, kad bibliotekoje vyks dar daug gražių ir turiningų susitikimų su žymiais mūsų kraštiečiais.

 

                                                                Elena Glavickienė

Varėnos viešosios bibliotekos Bibliografijos, informacijos ir kraštotyros skyriaus vedėja