Rūta Averkienė

Vos prieš devynis mėnesius duris atvėręs Varėnos sporto centro baseinas jau spėjo tapti pamėgtu traukos centru, viliojančiu varėniškius ir rajono svečius. Čia nuolat vyksta plaukimo užsiėmimai įvairaus amžiaus vandens pramogų mėgėjams, suorganizuotos jau ne vienerios plaukimo varžybos. Prasidėjus rudens sezonui, siūloma ir naujų veiklų. Ypač džiugu, kad jose dalyvauja vis daugiau mokinių.

Nuo spalio 3 d., bendradarbiaujant su Lietuvos plaukimo federacija, Varėnos sporto centro baseine pirmą kartą startuoja projektas ,,Mokėk plaukti ir saugiai elgtis vandenyje – 2017“, kuriame dalyvauja šimtas aštuoni rajono ugdymo įstaigų antraklasiai. Dvidešimt du užsiėmimus finansuoja Kūno kultūros ir sporto departamentas ir penkiolika – Švietimo ir mokslo ministerija, o koordinuoja ir administruoja Lietuvos plaukimo federacija.

Pirmajame projekto etape, kuris truks iki gruodžio pabaigos, mokysis plaukti keturiasdešimt du Varėnos „Ryto“ progimnazijos, trylika Merkinės V. Krėvės gimnazijos, aštuoniolika Matuizų pagrindinės mokyklos, trylika Senosios Varėnos A. Ryliškio pagrindinės mokyklos, dvylika Panočių pagrindinės mokyklos ir dvylika Žilinų pradinės mokyklos mokinių. „Mokėk plaukti ir saugiai elgtis vandenyje – 2017“ programa bus išskirstyta į grupes pagal mokyklas, plaukimo pamokos vyks pagal patvirtintą grafiką. Taupant mokyklų lėšas numatyta, kad Varėnoje ir arčiau Varėnos esančių mokyklų antrokai lankys po dvidešimt du užsiėmimus, o esančių toliau – po penkiolika. Visi dalyvavę projekte mokiniai gaus pažymėjimus, kuriuose bus nurodyta, kokių gebėjimų jie įgijo. Tikimasi, kad plaukimo pamokų metu vaikai išmoks plūduriuoti horizontalioje ir vertikalioje padėtyje, keisti kūno padėtį, panerti po vandeniu ir rankomis ištraukti ant dugno gulintį daiktą iš ne mažiau kaip 1 m gylio, judėti į priekį atlikdami kojų judesius su lenta ir iškvėpdami į vandenį, gulėdami ant krūtinės, gebės nuplaukti 25 m gulėdami ant krūtinės arba nugaros.

Antrasis projekto etapas bus tęsiamas 2018 m. vasario–gegužės mėnesiais, ir dalį finansavimo šio etapo veikloms įgyvendinti skirs Varėnos rajono savivaldybė.

                             Varėnos sporto centro sportinės veiklos projektų vadovas Rolandas Markinas, pasakodamas apie laimėtą mokiniams tikrai reikalingą projektą, pažymi, kad rajono mokyklos noriai prisijungė prie jo vykdymo ir skirs transportą mokiniams į plaukimo užsiėmimus pavežti. „Projektas yra labai svarbus ir atneš realią naudą vaikų mokymui plaukti. Daugelis, kurie turi baimę vandeniui, gyliui, išmoks plaukti be pagalbinių priemonių. Tėveliai neturėtų bijoti, nes su mokiniais atsakingai dirbs plaukimo patirtis turintys treneriai – instruktoriai. Vaikams bus suteiktos būtiniausios žinios apie saugaus elgesio taisykles baseine ir atviruose vandens telkiniuose, teikiamus malonumus ir galinčius iškilti pavojus, higienos reikalavimus lankant baseiną. Tikimės, kad individualių vaikų pasiekimų vertinimas mokantis plaukti bus aiški žinia tėveliams – ar jų vaikai pasiekė ugdymo tikslus, ar dar reikia papildomai skirti dėmesio pradinio plaukimo įgūdžiams tobulinti. Juk plaukimas yra ne tik maloni sporto šaka, bet ir būtinas įgūdis. Nemokant plaukti net ir buvimas šalia vandens telkinių kelia pavojų gyvybei, apie kurį nesusimąstome“.

                             Varėnos sporto centro vykdomos programos metu mokiniai ne tik išmoks plaukti, bet ir įgis visuminę sveikatos sampratą, išsiugdys sveikatai naudingus gebėjimus, įpročius bei nuostatas, atsakomybę už savo ir kitų sveikatą, rinksis sveiką gyvenimo būdą. Taip pat išmoks saugiai elgtis vandenyje, plaukti ne tik sportiniais plaukimo būdais, bet ir teikti pirmąją pagalbą nelaimingo atsitikimo vandenyje atveju.