Rūta Averkienė

Šiandien Varėnos viešojoje bibliotekoje startavo inovatyvi, teisiniam švietimui skirta mobilioji aplikacija-konkursas „Žinau savo teises“. Ją pristatę teisingumo ministras Elvinas Jankevičius ir Konstitucinio Teismo pirmininkas profesorius Dainius Žalimas kalbėjo apie teisinių žinių svarbą kiekvienam piliečiui ir kvietė naudojantis žaisminga forma parengtos nemokamos programėlės pagalba gilinti savo teisines žinias. Nuo šiandien stendas-planšetė veikia ir Merkinės Vinco Krėvės gimnazijoje.

                      Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius pažymėjo, jog teisinėje valstybėje teisinių žinių reikia kiekvieną dieną.  „Teisingumo ministerija kiekvienais metais teisinį švietimą vykdo įvairiomis formomis ir sprendžia, kaip šias žinias pateikti dar populiariau, kad jos labiau sudomintų ir būtų prieinamesnės kuo didesnei žmonių bendruomenei.  Atsakymą „padiktavo“ pandemija. Kadangi apriboti susitikimai, specialistai parengė mobiliąją programėlę, kuri leidžia gilinti žinias labai patrauklia forma. Juolab, kad progamėlė yra nemokama.  Kviečiu ja naudotis ir kuo daugiau sužinoti apie teisinius dalykus, kurie pravers kiekvienam“.

                      Konstitucinio teismo pirmininkas Dainius Žalimas padėkojo puikios iniciatyvos sumanytojams. „Įstatymus reikia gerbti, bet pirmiausia juos reikia išmanyti.  Lietuvoje pastebim teisinių žinių trūkumą. Ne tik gyventojai dažnai nėra teisiškai išprusę, bet, deja, kartais Konstitucijai prieštarauja ir priimti nutarimai. Teisingas sprendimas teisinių žinių suteikimą pradėti nuo pačios visuomenės. Jei nežinosit savo teisių, negalėsit apsiginti. Aš visiems linkiu domėtis, gilinti savo žinias. Žinoma, dalyvaujant šiame žaidime, bus galima laimėti prizų, bet pats didžiausias prizas bus įgytos teisinės žinios. Jos išmokys būti aktyviais pilietinės visuomenės nariais. Juk demokratija remiasi žiniomis, nes jei nebus žinių, nebus ir tikrosios demokratijos. Manau, kad kuo žmonės labiau bus teisiškai išprusę, tuo labiau laimės  visa šalis“.

                      Teisingumo ministras E. Jankevičius kvietė renginyje dalyvavusius mokinius išbandyti aplikaciją, teleekrane susipažinti su jos struktūra, etapais ir paspėlioti kartu. Mobiliosios aplikacijos pristatyme dalyvavę mokiniai tuoj pat ją ir išbandė.

                      Mobilioji aplikacija–žaidimas skirta Android ir iOS operacinę sistemą palaikantiems išmaniesiems telefonams ir planšetiniams kompiuteriams, tad ja naudotis galima ne tik bibliotekoje, bet ir nemokamai atsisiuntus į  mobilius įrenginius iš internetinių aplikacijų parduotuvių „Google Play Store“ ir „App Store“.

                      Šiuo išmaniuoju konkursu-žaidimu siekiama paskatinti žmones, ypač jaunimą, domėtis teisinėmis žiniomis. Mobiliojoje aplikacijoje „Žinau savo teises“ pritaikytos interaktyvios priemonės – komiksų stilistika, animacija, kurios patraukliai supažindina su vartotojų teisių, asmens duomenų apsaugos, intelektinės nuosavybės, notariato veiksmų, konstitucinės, administracinės, baudžiamosios teisės pagrindais bei kitomis gyvenime naudingomis teisinėmis žiniomis. Iš viso dalyviai turi atsakyti į 500 klausimų, kurie pateikiami taikant žaidybinius metodus – taškų rinkimą, pasiekimų įvertinimą, lyderių lentelę ir kt.  Laimėtojais bus laikomi tie, kurie pirmieji teisingai išspręs visų teisinių temų klausimus, mažiausiai pasinaudos pasiūlytomis pagalbos priemonėmis ir Facebook pasidalins gautais skaitmeniniais ženkliukais, patvirtinančiais įgytą kompetenciją. Dalyviai, įveikę septynias temas ir keturis sudėtingumo lygius, bus apdovanoti Teisingumo ministerijos įsteigtais prizais – belaidėmis ausinėmis, nešiojamomis garso kolonėlėmis bei ženkliukais-lipdukais telefonams.

                      Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta padėkojo už tai, kad Varėnos rajono žmonėms pirmiesiems pristatyta mobilioji programėlė. „Džiaugiamės, kad teisinis gyventojų išprusimas skatinamas inovatyvia ir patrauklia forma. Kiekvienais metais nemažai  mūsų abiturientų stoja į teisės studijas, tad jiems atsirado puiki galimybė pagilinti žinias. Tikiuosi, kad šis projektas bus įdomus ir naudingas“.

                      Prieš tai Konstitucinio Teismo pirmininkas profesorius D. Žalimas lankėsi Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijoje ir skaitė paskaitą bei su mokiniais diskutavo apie LR Konstitucijos esmę, pagrindinius demokratijos principus, prigimtines žmonių teises, kaip Konstitucinis teismas aiškina vieną ar kitą Konstitucijos straipsnį, kaip sprendžia valstybės ir piliečių ginčus užtikrinant teisinės valstybės principų įgyvendinimą ir apsaugą.