Rūta Averkienė
Varėnoje įvyko žiūrovų susidomėjimo ir teigiamų atgarsių sulaukęs tarptautinis veteranų rankinio turnyras „Ukrainos ambasadoriaus taurė 2018“. Jis į rankinio aikštelę įnirtingoms sportinėms kovoms sukvietė Ukrainos, Lietuvos rinktinės ir Varėnos veteranų bei Lietuvos žurnalistų komandas, kurios varžėsi dėl svarbiausio apdovanojimo – Ukrainos ambasadoriaus Lietuvoje J.E. Volodymyr Yatsenkivskyi įsteigtos taurės. Simboliška, kad ją pelnytai iškovojo ukrainiečiai. Viso turnyro metu Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos sporto salėje sklandžiusi draugiška žaidėjų ir sirgalių nuotaika paliudijo, jog šis rankinio turnyras – ne vien rungtynės, bet ir Lietuvos bei Ukrainos draugiško bendradarbiavimo bei Ukrainos palaikymo jos kovoje už šalies teritorijos vientisumą pavyzdys. 
Turnyras Ukrainos ambasadoriaus taurei laimėti prasidėjo prasminga gaida –  Ukrainos ir Lietuvos himnais bei šventiniu komandų įžygiavimu į sporto salę. Jas lydėjo gražiais tautiniais drabužiais pasipuošę Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos mokinės.
Jo dalyviams sėkmingo žaidimo ir gerų įspūdžių linkėjo Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta ir turnyro globėjas – Ukrainos ambasadorius J.E. Volodymyr Yatsenkivskyi.
Rankinio aikštelėje varžėsi Europos taurės, įvairių čempionatų ir spartakiadų laimėtojai, Lietuvos, Ukrainos ir kitų šalių čempionai, tad aikštelėje tikrai netrūko nei įdomaus veiksmo, nei sportinių aistrų. Renginį vedė ir pats žaidė buvęs rankininkas, žurnalistas ir keliautojas Vytaras Radzevičius.
Po įnirtingų kovų rankinio aikštelėje pirmąją vietą ir pagrindinį turnyro prizą – Ukrainos ambasadoriaus taurę – iškovojo Ukrainos veteranų komanda, nelengvoje kovoje nugalėjusi Varėnos veteranų komandą.  Varėniškiams atiteko antroji vieta. Lietuvos veteranų rinktinė laimėjo trečiąją vietą, o Lietuvos žurnalistų komanda liko ketvirta. Geriausiais žaidėjais pripažinti Aleksandr Boliučenko (Ukrainos veteranų komanda), Irmantas Markiavičius (Varėnos veteranų komanda), Jonas Mackevičius (Lietuvos veteranų rinktinė) ir Raimundas Celencevičius (Lietuvos žurnalistų komanda). Prizininkams buvo įteiktos taurės, o visiems žaidėjams užkabinti turnyro medaliai. 
Šventinis turnyro akcentas – konkursas Ukrainos ambasadoriaus įsteigtiems prizams laimėti. Jis buvo paskelbtas rankinio klubo „ŪLA“ FB paskyroje, o dalyviai turėjo spėti, kuri komanda iškovos Ukrainos ambasadoriaus taurę. Trims teisingai atspėjusiems burtų kelių buvo įteikti puikūs Ukrainos ambasadoriaus įsteigti prizai – ukrainietiškais motyvais papuoštos keramikos lėkštės.
Tądien Varėnos „Ąžuolo“  gimnazijos sporto salės, kur ir vyko turnyras, foje buvo atidaryta paroda, skirta Ukrainai. Paroda – iliustruotas pasakojimas apie Ukrainos istoriją, žymius ukrainiečius, kuriuos Ukrainos žemė padovanojo pasauliui. Taip pat apie dabartinę Ukrainą ir be abejo, tą kovą, kuri Ukrainoje vyksta. 
Turnyrą globojantis  Nepaprastasis ir įgaliotasis Ukrainos ambasadorius Lietuvoje J.E. Volodymyr Yatsenkivskyi pažymi, jog buvo puiki šventė visiems, kas joje dalyvavo. „Labai džiaugiuosi šiuo turnyru. Kaip niekad,  tai buvo ne tik sporto šventė, kurioje stebėjome aukšto lygio rungtynes. Rankinio aikštelėje vyko fantastinės, meistriškos sportinės kombinacijos. Tai buvo tikrai ypatinga šventė, kurioje jautėme draugišką, geranorišką aurą. Man, kaip turnyro  iniciatoriui, labai norėjosi, kad taip ir būtų. Mes su žaidėjais praleidome daug laiko kartu ir nekantraudami laukiame kitų metų. Sutarėme, kad kitąmet Varėnoje vyks ketvirtasis turnyras. Džiugu, kad tos komandos, kurios dalyvavo šiemet, pareiškė norą dalyvauti ir kitų metų turnyre.  Neslėpsiu, labai džiaugiuosi, kad šiemet pagrindinį apdovanojimą iškovojo komanda iš Ukrainos. Finale stebėjome dviejų stiprių komandų varžybas, jų žaidimas buvo kardinaliai aukštas, ir tai labai svarbu. Taip pat labai svarbu, kad į turnyrą atėjo nemažai žiūrovų, ypatingai džiugu, kad buvo daug jaunimo, daug tėvelių su vaikais. Jie pamatė mūsų parodą, skirtą Ukrainos istorijai ir dabarčiai bei žymiems žmonėms. Nuoširdžiai dėkoju visiems, kurie prisidėjo prie šio turnyro. Ypatingai dėkoju profesionaliai turnyrą suorganizavusiam Varėnos vyrų rankinio „Ūla“ komandos vadovui Rolandui Markinui. Taip pat Varėnos rajono savivaldybės merui Algiui Kašėtai, su kuriuo kartu draugiškai stebėjome komandų rungtynes. Ukrainos žaidėjų įspūdžiai taip pat labai puikūs. Smagu matyti, kaip žmonės, kurie praeityje daug pasiekę sporte,  emocionaliai džiaugėsi tapę nugalėtojais. Labai džiaugiuosi, kad šiame turnyre sukūrėme tai, kas žmones grąžina į jaunystę. Labai svarbu, po turnyro draugiškame susitikime visi drauge dainavome lietuviškas ir ukrainietiškas dainas, kalbėjome apie turnyrą ir apskritai apie gyvenimą kaip seniai pažįstami draugai. Gerų emocijų šiame puikiame renginyje patyrė ir mūsų kariai, kurie šiuo metu mokosi Lietuvoje. Visiems buvo labai malonu susitikti ir bendrauti. Dabar su nekantrumu laukiame kitų susitikimų“, – kalbėjo ambasadorius.
„Turnyras tikrai buvo įdomus ir žiūrovams, ir man asmeniškai, nes komandos pademonstravo aukštą meistriškumąׅ“, – sako  Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta. „Akivaizdu, kad šis renginys praturtino Varėnos sportinį gyvenimą. Mes esame suinteresuoti, kad jis Varėnoje vyktų ir toliau. Jei Ukrainos ambasada išreikš norą šį turnyrą rengti kitąmet, mes esame pasirengę bendradarbiauti. Tai drauge ir puiki galimybė per sportą bendradarbiauti su Ukraina. Ateityje organizuojant turnyrą sugalvosime ir kitų formų, kaip praturtinti šį renginį. Šįkart turnyrą paįvairino įdomi Ukrainos ambasados suorganizuota paroda apie Ukrainą“, – pažymi meras. 
Šį veteranų rankinio turnyrą Varėnoje organizavęs Varėnos vyrų rankinio komandos „Ūla“ vadovas Rolandas Markinas džiaugiasi, kad turnyras pavyko. „Mielai ėmiausi pasiūlymo organizuoti šį rankinio turnyrą. Labai džiugu, kad jis į Varėną sukvietė nusipelniusius rankininkus, ypatingai džiugu, kad jame dalyvavo šešiolika žaidėjų iš Ukrainos. Šis turnyras tikrai sulaukė susidomėjimo. Varėniškiai ir miesto svečiai buvo aktyvūs žiūrovai, kurie sirgo už savo favoritus. Varžybų metu tikrai netrūko įdomaus reginio, kurį demonstravo visų komandų žaidėjai. Noriu, kad rankinis dar labiau populiarėtų ir jungtų bei vienytų visus jo mylėtojus nepriklausomai nuo to, kokioje šalyje gyvename. Tikiuosi, kad šis turnyras Varėnoje įvyks ir kitąmet, o jame dalyvaus rankinio veteranų komandos ir iš kitų šalių. Dėkojame visiems rėmėjams, kurių dėka galėjome užtikrinti, kad turnyras vyktų aukščiausiu lygiu: UAB „Savos girios", kavinei-picerijai „Fortūna“, UAB „Hummel“, UAB „Sportturas֧“ׅ, UAB „Raminora“ SPA VILNIUS, „FT Broker“, UAB „Toga FMG“. 
Varėnoje vykusiu veteranų rankinio turnyru džiaugiasi ir jį vedęs bei Lietuvos žurnalistų komandos sudėtyje žaidęs Vytaras Radzevičius. „Įspūdžiai po turnyro tik geriausi, jis buvo puikus. Pabendravom, azartiškai pasivaržėm, traumų niekas nepatyrė – gerai praleidome laiką. Ir pamatėm, kad senukai dar turi parako parakinėse. O ir Varėna priėmė labai svetingai bei vaišingai. Juolab, kad šis turnyras turi ir platesnį, tarptautinį kontekstą. Pats dalyvauju įvairiuose senjorų turnyruose ir galiu pasakyti, kad šis niekuo nenusileidžia kitiems. Salė ir organizacija puiki, rungtynės vyko sklandžiai, netrūko įtemptų kovų.  Žinant dzūkišką svetingumą ir vaišingumą, patirtį organizuojant tokius turnyrus, puikią salę, be jokios abejonės, tokie turnyrai Varėnoje gali vykti nuolat. Pavasarį, beje, Varėnoje ir vyko vienas Lietuvos rankinio veteranų čempionato turas. Galėtų vykti ir visų amžiaus grupių. Beje, mano pirmasis rankinio turnyras, kuriame dalyvavau apie 1980-uosius metus, vyko būtent Varėnoje. Net diskoteka vakare buvo. Šiame turnyre mūsų komanda liko paskutinė, bet  tikrai neapmaudu. Mūsų komandos vyrai dažniau spardo kamuolį, nei jį mėto. Ir komandoje buvo du žaidėjai, kurie pirmą kartą gyvenime laikė rankinio kamuolį. O mums, manau, dar visai pavyko pasipriešinti ir Varėnos, ir Lietuvos rinktinės veteranams. Prasmės turnyre daugiau nei vien tik sportas. Pernai teko žaisti su tais pačiais ukrainiečiais, po to išsišnekėjom. Jų sielos tikrai stipriai sužeistos dėl Rusijos agresijos. Ir jiems labai sunku, kai dalį šalies trypia okupantai. Todėl net ir per tokius renginius, kai jie jaučia palaikymą ir paramą iš lietuvių – jiems tai yra labai svarbu. Aš jiems nepaliauju kartoti – tikėkite laisve, viskas bus gerai. Juk ir mūsų tikėjimas buvo labai stiprus ir Rusijos kariuomenė buvo išvyta iš Lietuvos“, – sako V. Radzevičius.
Varėnoje vykęs veteranų rankinio turnyras buvo puikiausias pavyzdys, kad bendri pomėgiai ir tikslai vienija įvairaus amžiaus žmones bei tiesia bendradarbiavimo ir draugystės tiltus tarp tautų.
Vido Palevičiaus nuotraukos: