Rūta Averkienė

Varėnoje simbolines duris atvėrė jau aštuntasis Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis. Jis yra išties prasmingas iš Senosios Varėnos kilusios ir amžinojo poilsio į gimtinę sugrįžusios žymios lietuvių režisierės ir teatro meno pedagogės Dalios Tamulevičiūtės atminimo įamžinimas.

Festivalio atidarymo metu apdovanotas 2017 m. Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurso laimėtojas – Artūro Areimos teatras už spektaklį „Virimo temperatūra 5425“ pagal Virginijos Rimkaitės kūrinį. Tą vakarą Varėnos kultūros centre buvo parodytas 2016 m. D. Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurso laimėtojo – Lietuvos rusų dramos teatro – spektaklis „Neišmoktos pamokos“, režisuotas Airidos Gintautaitės.

Festivalio atidarymo renginiai tradiciškai prasidėjo jautria gaida nuskambėjusiu minėjimu Dalios Tamulevičiūtės gimtojoje Senojoje Varėnoje. Aplankę režisierės kapą Senosios Varėnos kapinėse, jos mokiniai, bendražygiai, bendradarbiai, giminės ir visi ją gerbiantys skubėjo į Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią, kur Šv. Mišias už jos šviesų atminimą aukojo klebonas Pranciškus Čivilis.

Pagerbti režisierės atvyko režisierės draugė ir bendražygė, teatro pedagogė, aktorė Elena Savukynaitė, festivalio „krikštatėvis“, aktorius Remigijus Vilkaitis, režisierius Algimantas Pociūnas, buvę jos mokiniai, žymūs aktoriai Violeta Podolskaitė, Dalia Storyk, kiti Lietuvos teatro žmonės, varėniškiai.

Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta pasveikino su jau aštuntojo teatrų festivalio atidarymu ir pakvietė džiaugtis jo teikiamomis dvasinėmis dovanomis. „Mes Varėnos krašte turime daug švenčių, bet šis festivalis – pats solidžiausias renginys, taip praturtinantis sielą. Tai didysis Dalios palikimas, nes ji paliko tokią energetiką ir tokį užtaisą, kad jos mokiniams kilo nuostabi idėja būtent tokiu būdu – teatrų festivaliu – įamžinti savo Mokytojos atminimą. Ačiū tiems, kurie pasiūlė šią idėją ir ją iki šiol puoselėja. Mes džiaugiamės, kasmet matydami Dalios Tamulevičiūtės mokinius, žymius Lietuvos aktorius, gėrimės jų vaidyba. Linkiu festivalio metu visiems patirti gražių akimirkų ir gerų įspūdžių“,–linkėjo rajono vadovas.

Aktorius Remigijus Vilkaitis, kuris, būdamas kultūros ministru, inicijavo Dalios Tamulevičiūtės premijos įsteigimą, ir jau dvejus metus yra Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurso komisijos pirmininkas, dalindamasis prisiminimais apie buvusią savo mokytoją, sakė, kad Dalia buvo apdovanota nepaprastu Mokytojos talentu. „Stebint konkurso paraiškas, kilo mintys, kad Lietuvos teatrą ištiko didžiulė teatro mokyklos problema. Ir kaip atsvara tam yra Dalios teatrinė mokykla, nes ji nematė kitokio teatro, kaip profesionalų. Ji teigė, kad scenoje turi būti aukščiausios prabos aktoriaus atsivėrimas ir visais laikais teatro uždavinys – palikti žiūrovui tikėjimą. Nes artistas ir teatras turi pakilti virš kasdienybės. Kalbu apie tai, kas mums visiems, ir kas Daliai buvo ypatingai svarbu – apie tikėjimą. Dėkoju Jums, kurių dėka šiandien Senojoje Varėnoje vyksta stebuklas. Lenkiuos, gerbiu, myliu Jus visus“, – kalbėjo R. Vilkaitis.

Režisierės draugė ir bendražygė, teatro pedagogė, aktorė Elena Savukynaitė iš atminties atšaukė labai jautrius atsiminimus. „Gyvenimas Daliai siuntė labai didelius išbandymus. Jai reikėjo pasirinkti ir apsispręsti tekant už mylimo žmogaus, kuris buvo Stalino anūkas. Sudėtingas pasirinkimas, nulėmęs jos asmeninį gyvenimą, buvo ir sugrįžimas į gimtą kraštą. Bet visa tai, ko ji išmoko, sužinojo, parvežė į Lietuvą. Labai norėčiau jai už tai padėkoti, nes Varėna dabar turi nuostabią šventę. Ačiū Daliai...“, – labai jautriai kalbėjo E. Savukynaitė.

Prisiminimais apie mylimą dėstytoją pasidalinusi jos mokinė, aktorė Violeta Podolskaitė dėkojo visiems, kurių dėka galima kasmet susirinkti Senojoje Varėnoje. „Dalia buvo labai stipri. Jis mus jungdavo, laikė. Dalia labai stipri ir šiandien. Jos dėka renkamės čia, ir ta mūsų bendruomenė plečiasi. Linkiu, kad ji kasmet didėtų“.

Aktorius Algis Latėnas, kuris šiemet įsijungė į festivalio komisijos veiklą, dėkojo Varėnos krašto žmonėms, kurie sugeba išlaikyti ir kasmet organizuoti festivalį.

Aktorius, režisierius Kęstutis Jakštas – dar vienas režisierės mokinys. Jis prisipažino iš pradžių nustebęs, kodėl apie Dalią kalbama taip atvirai, bet vėliau supratęs, kodėl. „Dalia iš mūsų visų reikalavo tiesos jausmo. Ji buvo įsitikinus, kad be šito jausmo išeiti į sceną tiesiog neįmanoma. Ji buvo griežta mokytoja, mus auklėjo, bet ir labai mylėjo. Ir nuolat kartodavo, kad kas iškęs teatrą, taps tikru aktoriumi. Tvirtai žinau, kad Dalios mokykla egzistavo ir egzistuos. Todėl ir čia, Senojoje Varėnoje, mes visi susirenkam kaip artimieji. Prisiminkim ją, kol būsime gyvi“, – kalbėjo K. Jakštas.

Prasminga muzikinė dovana Dalios Tamulevičiūtės garbei – po gražiausiais Senosios Varėnos bažnyčios skliautais Šv. Mišių ir renginio metu skambėjusios nuostabios melodijos, kurias atliko Deividas Staponkus (baritonas), Edgaras Davidovičius (tenoras), Viktorija Bedalytė (sopranas), Kšištof Bondarenko (bosas), Tatjana Burlakova (vargonai).

Vakare Varėnos kultūros centre buvo apdovanotas aštuntosios Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos įsteigtos Dalios Tamulevičiūtės premijos laureatas – Artūro Areimos teatras už spektaklį „Virimo temperatūra 5425“ pagal Virginijos Rimkaitės kūrinį.

Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurso komisijos pirmininkas Remigijus Vilkaitis teatro režisieriui Artūrui Areimai įteikė specialų dailininko Sauliaus Vaitiekūno sukurtą konkurso ženklą su užrašu „Teatras. Dalia“. Meras A. Kašėta įteikė kultūros ministrės Lianos Ruokytės–Jonsson pasirašytą konkurso laureato diplomą. Apdovanojimą atsiėmęs Artūras Areima atviravo, kad pirmą kartą prisilietė prie lietuvių dramaturgijos, o gauta premija labai įpareigoja. Jis sakė, kad dabartinis tikslas – nenuvilti žiūrovo, tad dėsiąs visas pastangas, kad spektaklis pavyktų ir žiūrovai būtų patenkinti.

„Virimo temperatūra 5425“ – aštuntasis spektaklis, apdovanotas šviesaus atminimo režisierės, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Vaidybos ir režisūros katedros vedėjos D. Tamulevičiūtės premija. 2017 m. konkursui buvo pateikti septyni draminių kūrinių eskizai, kurių peržiūros vyko Varėnoje. Paraiškas pateikė tiek nacionaliniai ((LNDT, KNDT), valstybiniai (Valstybinis Šiaulių dramos teatras) teatrai, tiek nepriklausomi teatrai: Artūro Areimos teatras, Klaipėdos jaunimo teatras, Gyčio Ivanausko teatras.

Paraiškas vertino kultūros ministro patvirtinta komisija, kurios nariais buvo Klaipėdos dramos teatro Literatūrinės dalies vedėjas Gintaras Grajauskas, Lietuvos nacionalinio dramos teatro kultūros projektų vadybininkė Viktorija Ivanova, Juozo Miltinio dramos teatro aktorė Vita Šiaučiūnaitė, Lietuvos rusų dramos teatro Literatūrinės dalies vedėjas Julijus Lozoraitis, Vilniaus teatro „Lėlė“ vadovas Juozas Marcinkevičius, režisierius ir teatro aktorius Algimantas Pociūnas, Varėnos rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Regina Svirskienė, teatro aktorius Remigijus Vilkaitis (komisijos pirmininkas), Kauno valstybinio lėlių teatro režisierius ir aktorius Andrius Žiurauskas.

Festivalis tęsis visą mėnesį, iki spalio 30 d., ir sukvies į Dzūkijos širdį visus neabejingus scenos menui. Festivalio metu žiūrovai galės pamatyti dvidešimt tris brandžiausius bei naujausius ir suaugusiems, ir mažiesiems žiūrovams skirtus įvairių Lietuvos teatrų spektaklius. Festivalis, skirtas Senojoje Varėnoje gimusios režisierės D.Tamulevičiūtės atminimui, yra vienintelis Dzūkijos regione tokio turinio ir dydžio renginys. Kiekvieną spektaklį stebės, vertins ir laureatus rinks speciali festivalio komisija. Labiausiai patikusį spektaklį turės galimybę išrinkti ir žiūrovai. Kuo bus ypatinga šių metų teatrų festivalio programa? Pirmiausia, spektaklių gausa ir įvairove. Visą spalio mėnesį Varėna taps teatro mylėtojų traukos centru. Intensyvi festivalio programa žiūrovus stulbins solidumu, šviežiausiomis premjeromis, naujais teatrais ir neįprastomis erdvėmis.

Festivalio uždarymas vyks spalio 30 d. Tądien žiūrovams bus parodyta teatralizuota programa ir įteiktos „Geriausio spektaklio“, „Geriausio režisieriaus“, „Geriausios aktorės“, „Geriausio aktoriaus“, „Žiūrovų spektaklio“ bei kitos festivalio nominacijos.