Rūta Averkienė

Varėnoje vyko Finansų bei Vidaus reikalų ministerijų vadovų susitikimas su pasienio savivaldybių merais. Jo metu buvo sprendžiami klausimai, susiję su pastarosiomis savaitėmis savivaldybėms, kuriose apgyvendinti nelegalūs migrantai, iškilusiais neplanuotais iššūkiais. Pirmiausia finansų ministrė Gintarė Skaistė, vidaus reikalų viceministrė Sigita Ščajevienė bei VSAT vado pavaduotojas Vidas Mačaitis, lydimi Varėnos rajono savivaldybės mero Algio Kašėtos, lankėsi Vydeniuose, migrantų apgyvendinimo vietoje. Buvo apžiūrėtos buvusios Vydenių mokyklos patalpos, kuriose migrantai laikinai įkurdinti. Svečiai domėjosi migrantų laikino apgyvendinimo sąlygomis. Keli pakalbinti migrantai, kurių dauguma čia iš Kongo ir Kamerūno, sakė, kad juos gyvenimo sąlygos ir maitinimas tenkina. 

Vėliau vyko susitikimas Varėnos rajono savivaldybėje, kur Finansų ir Vidaus reikalų ministerijų vadovybei įvairius klausimus, kurie kyla dėl migrantų apgyvendinimo, uždavinėjo aštuonių pasienio su Baltarusija savivaldybių merai. Ministerijų atstovai išgirdo aiškų merų reikalavimą – migrantų problemos neužkrauti vien ant savivaldybių pečių, ne siūlyti migrantų priimti dar daugiau, o greičiau spręsti jų išvežimo klausimus. Susitikimo metu savivaldybių vadovai išgirdo finansų ministrės pažadą, kad pasienio savivaldybėms, priėmusioms neteisėtai sieną su Baltarusija kirtusius migrantus, bus kompensuotos beveik visos jų išlaikymo išlaidos. Taip pat nebus nurodoma, už kokią sumą privaloma pirkti maitinimo paslaugas. Šios paslaugos kiekvienoje savivaldybėje sudaro didžiąją dalį išlaidų.

Finansų ministrė G. Skaistė akcentavo: „Žinia yra tokia, kad Lukašenkos kelionių tarnyboje perteklinės komforto sąlygos nėra įskaičiuotos, kambarių su vaizdu į vandenyną Lietuvoje migrantams nebus. Minimalus aptarnavimas – maistas, komunalinės,  higieninės paslaugos ir tų teritorijų apsaugos užtikrinimas, kad bendruomenės jaustųsi saugios – tos išlaidos savivaldybėms bus kompensuotos ir joms nereikės iš savo lėšų tų pinigų ieškoti“.

Merų teigimu, kyla iššūkių sprendžiant kai kurių migrantų sveikatos problemas, nes medicinos įstaigose nėra reikalingų specialistų. Jie kol kas nesulaukė atsakymo, kas kompensuos savivaldybių įstaigų darbuotojams už papildomą darbą.

Migrantus apgyvendinusios savivaldybės per beveik tris savaites patyrė nuo aštuoniolikos iki trisdešimt tūkstančių eurų išlaidų, ir į šią sumą dar neįskaičiuoti komunaliniai mokesčiai už vandenį, elektrą bei  atliekų išvežimą. Nors Vyriausybė buvo siūliusi migrantus maitinti per dieną skiriant 5, 85 Eur, savivaldybių vadovų teigimu, už tokią sumą nupirkti maitinimo paslaugų nebuvo įmanoma.

Per tą laiką, kiek migrantai gyvena Vydeniuose, Varėnos rajono savivaldybė išleido dvidešimt du su puse tūkstančio eurų, į šią sumą dar neįskaičiuotos komunalinės ir atliekų išvežimo išlaidos. Prašymą kompensuoti šią sumą  Varėnos rajono savivaldybė Finansų ministerijai jau pateikė.

„Šiandien pagaliau išgirdom konkrečius atsakymus dėl maisto įkainių ir įvairių paslaugų suteikimo kompensavimo. Deja, niekas dar negali tiksliau pasakyti, kiek laiko pasienio savivaldybėse migrantai užsibus. Susitikimas buvo labai reikalingas ir pozityvus, tikimės, kad mūsų iškelti klausimai bus sprendžiami operatyviai“, – sako Varėnos rajono meras Algis Kašėta.