Birželio 16 d. Varėnos rajono Valkininkų miestelyje klegėjo linksmos ir spalvingos Antaninės. Šventė prasidėjo kaimišku kermošiumi, kuriame buvo galima įsigyti nagingo liaudies meistro dirbinį, įvairiausių sūrių, medaus ar kitų gardumynų.

Renginio metu įvairios linksmybės ir pramogos laukė visų svečių – ir vaikų, ir suaugusiųjų. Edukacinei veiklai skirtoje erdvėje buvo vykdomas užsiėmimas, skirtas Lietuvos vietovardžių metams paminėti, žaidimas dėlionė „Pažink Valkininkų seniūniją“. Visi norintieji, padedami bendruomenės pirmininkės Danutės Blažulionienės, susipažino su išskirtiniais Valkininkų seniūnijos lankytinais objektais.


Meniškos sielos svečiams buvo skirtas tapybos užsiėmimas „Žydinti birželio pieva“, kurį vedė menotyrininkė Kristina Stančienė. Įsitraukti į kūrybos procesą buvo galima kada tik panorėjus, ir išmėginti jėgas didžiulėje drobėje, tapant vešlios vidurvasario pievos paveikslą ant profesionalių dailininkų – Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokyklos mokytojų paruošto piešinio.

Mažieji buvo kviečiami pūsti didelius burbulus. Padedami jaunojo „mokslininko“ Gabrieliaus išmėgino smagius eksperimentus. Vėžinosi arklio traukiamu vežimu ir klausėsi vienintelio Varėnos rajone, žemaitukų augintojo, Sauliaus Sinkevičiaus įspūdžių iš Tradicinio kinkinių žygio „Bėk, bėk žirgeli – su žemaitukais“. Jo metu dalyviai įveikė apie 300 km. ilgio maršrutą.

„Žemėlapių edukacijos“ žaidybine forma kvietė atkreipti dėmesį į nykstančią tradicinės architektūros puošybą Valkininkų miestelyje, iš arčiau patyrinėti Europos mitinių būtybių žemėlapį, susipažinti ir atrasti senuosius ir šiuolaikinius jūrinius žemėlapius, švyturius.

Šventės metu veikė ir italų fotografų asociacijos „Photo experience“, vienijančios profesionalus ir mėgėjus,  nuotraukų paroda „Le forme dell`Italia“. Jose užfiksuoti Italijos peizažai, amatininkystės ir žemdirbystės akimirkos, įstabus kalnų grožis ir nepakartojami Italijos miestų vaizdai. Parodą Lietuvoje groboja VšĮ „Italia terra mea“. Ją aplankyti galima Valkininkų kultūros centre iki liepos 30 d.

Šalia edukacinių veiklų vyko koncertinė programa. Pirmoje dalyje pasirodė Trakų rajono Grendavės moterų vokalinis ansamblis „Versmė“ (vadovė Joana Giedraitytė), Valkininkų folkloro kolektyvas „Santaka“ (vad. Aldona Japertienė), Valkininkų vaikų folklorinių šokių šokėjai (vad. Jolanta Molienė).

Vidurdienį miestelio bažnyčioje Vilniaus Palaiminto Jurgio Matulaičio parapijos klebonas Justinas Aleknavičius aukojo Šventas Mišias, vyko procesija. Liturgijos metu giedojo Vilniaus Dievo Gailestingumo šventovės ansamblis. Po iškilmių bažnyčioje šventė vėl persikėlė į miestelio aikštę. Čia visus griausmingai atriedėjo pasveikinti Alvydo Verbicko, Varėnos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus, suburta motociklininkų komanda. Scenoje sveikinimo žodį tarė Valkininkų klebonas Bronius Krakevičius, Alvydas Verbickas, seniūnas Antanas Juknevičius. Koncertinėje dalyje pasirodė jaunimo grupė „Grūda“ ir grupė „Varėniai (vad. Irmantas Čepaitis), LSKD „Guboja“ „Spalvų orkestras“ (vad. Romualdas Brūzga), italų atlikėjas Mario Di Pasquale iš grupės „Zezigrad“. Renginį vedė Dovilė Plokštytė ir Evaldas Mankevičius, filmavo Danielius Jakubavičius, fotografavo Algirdas Mankevičius.

Šiam renginiui buvo gauta valstybės parama pagal 2019 metų žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros skatinimo programos (01 01) priemonę „Parama kaimo bendruomenėms“, kurią organizavo Žemės ūkio ministerija, Valkininkų bendruomenė įgyvendino projektą „Antaninių kermošius 2019“. Tradicinių renginių organizavimui buvo gautas finansavimas, kurio vertė 1320,14 Eur. Tai buvo išlaidos skirtos dailės prekėms įsigyti. Maitinimo ir transporto paslauga leido atsivežti saviveiklininkus ir juos pamaitinti.

Renginio pabaigoje šventės rėmėjams – Žemės ūkio ministerijai, Varėnos rajono savivaldybei, UAB „Staginis“, Ramūnui, Puzui, Stasiui Tarailai, Ričardui Sabaliauskui, UAB „Infinity Deco“, VšĮ „Italia terra mea“ – buvo įteiktos padėkos.

Šventę organizavo Valkininkų bendruomenė, kultūros centras, seniūnija. 

Valkininkų bendruomenės informacija