Rūta Averkienė

Šiemet Marcinkonių kaimo šventės organizatoriai prie Kastinio ežero vėl sukvietė į nuotaikingą tradicinę, jau dvidešimt septintąją šventę. Joje paminėta, kas prasmingo ir gražaus per metus Marcinkonyse įvyko ar padaryta, tautine juosta apdovanotas vienas iš labiausiai kaimui nusipelniusių žmonių, pagerbti vyriausias ir jauniausias kaimo gyventojas bei prie kaimo gražinimo prisidedantys bendruomenės nariai. Prie Kastinio ežero vykusios šventės dalyviai buvo linksminami nuotaikingu koncertu, vaišinami skania ant laužo virta sriuba ir kitais dzūkiškais skanėstais.

Šventė, kaip ir kasmet, prasidėjo vidurdienį tradiciniu bėgimo maratonu, kurį sporto aistruoliai bėgo nuo bažnyčios kalno papėdės iki Kastinio ežero. Vėliau čia vyko įvairiausios sportinės varžybos: tinklinio, baudų metimo, baidarių slalomo ir kitos rungtys.

Vakarop į lauko švenčių vietą šalia ežero į smagų koncertą rinkosi marcinkoniškiai ir kaimo svečiai. Pirmiausia buvo apdovanoti dieną vykusių varžybų nugalėtojai. Gražia daina šventės dalyvius pasveikino Marcinkonių folkloro ansamblio dainininkai.

Kūrybiškumo ir energijos nestokojanti Marcinkonių kaimo bendruomenės pirmininkė Rimutė Avižinienė pažymėjo, jog nė viena šventė neįvyktų be darbščių bendruomenės narių, kurie noriai prisideda prie įvairių renginių organizavimo ir kaimo gražinimo. Buvo padėkota marcinkoniškiui Linui Čeplikui, kuris bendruomenei įgyvendinant projektą „Kaimo vietovės viešųjų erdvių sutvarkymas, pritaikant jas kaimo poreikiams“, prie Kastinio ežero, kur vyksta daugybė puikių rajoninių ir respublikinių renginių, įrengė dailią  medinę lauko sceną. Ji taip pat pasidžiaugė, kad Marcinkonys išrinkti 2023 m. Lietuvos mažąja kultūros sostine. Tad kitąmet etnokultūros tradicijomis turtingame didžiausiame Lietuvos kaime kultūros projektų ir renginių bus dar gausiau.

Marcinkoniškius su nuotaikinga švente pasveikino Varėnos rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Laima Denutienė ir Varėnos kultūros centro direktorė Jurgita Keršienė. Lauktuvių vaišių stalui buvo įteiktas šventinis pyragas.

Marcinkonių seniūnijos seniūnas Vilius Petraška pasidžiaugė, jog marcinkoniškiai gražiai puoselėja bendruomenės tradicijas, nuotaikingas šventes rengia bei jose linksminasi kiekvienais metais. „Marcinkonių seniūnijoje iš dvidešimt šešių kaimų dešimtyje yra įkurtos bendruomenės. Marcinkonių kaimo bendruomenė yra viena aktyviausių mūsų seniūnijoje. Kviečiu visada būti aktyviems, dalyvauti mūsų bendruomenių šventėse, bendrauti“.

Bendruomenės šventėje puoselėjama graži tradicija pagerbti labiausiai kaimui nusipelniusius žmones. Šiemet simbolinė gerumo nominacija atiteko žurnalistei, Varėnos rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vyr. specialistei Rūtai Averkienei, daug straipsnių rašančiai apie Marcinkonis bei šio kaimo gyventojus. Ją Marcinkonių seniūnijos seniūnas Vilius Petraška apjuosė tautine juosta.

Tradiciškai buvo pagerbtas vyriausias kaimo gyventojas. Šiuo metu vyriausioji marcinkoniškė yra Apolonija Šlapokienė. Taip pat pasveikintas jauniausias bendruomenės narys, šiais metais gimęs Erenas Liuolia. Dailūs pinti krepšiai buvo įteikti Marcinkonių parapijos klebonui Broniui Krakevičiui už atnaujintą bei gražiai tvarkomą ir prižiūrimą kleboniją ir Jurgai Stoškutei už naują versliuką Marcinkonyse – duris atvėrusią kavinukę „Gurinukas“.

 

Šventės dalyvius gražiomis dainomis, šokiais ir muzikavimu linksmino Marcinkonių folkloro ansamblis, vadovaujamas Rimutės Avižinienės, Varėnos kultūros centro vokalinis-instrumentinis vyrų ansamblis „Da capo“, vadovaujamas Tomo Kizelio, Matuizų kultūros centro moterų šokių grupė, vadovaujama Irenos Čeplikienės.

Šventės dalyviai buvo sužavėti  Marcinkonių kaimo bendruomenės VDC „Šypsenėlė“ mergaičių nuotaikingai atliktomis dainomis. Daugybės plojimų sulaukė Marcinkonyse laikinai gyvenančių ukrainiečių vaikų jautriai atlikta ukrainietiška daina.

Nuotaikingą muzikinį pasirodymą dovanojo Perlojos kultūros centro liaudiška kapela, vadovaujama Irenos Stoškienės.

Buvo padėkota ir šventės rėmėjams : Varėnos rajono savivaldybei, Varėnos kultūros centrui bei marcinkoniškiams Genei ir Linui Čeplikams, Jolantai ir Jonui Makseliams, Danutai ir Marijonui Ramaškoms, Ramunei ir Gintautui Jazukevičiams, Jonui Miškiniui, Valdui Kibirkščiui, Sigitai Baranauskienei, Jurgitai Liuolienei.

Tradiciškai veikė dzūkiškas turgelis, kuriame buvo galima įsigyti Marcinkonių seniūnijos žmonių rankomis sukurtų rankdarbių, papuošalų, keramikos, pintų gaminių, skanėstų.

Po šventės visi buvo pakviesti į smagią vakaronę – pasivaišinti skania dzūkiška sriuba ir kitais kulinarinio paveldo skanėstais, padainuoti, pašokti ir pabendrauti. Jaunimas linksminosi jiems skirtoje diskotekoje.

Pasak Rimutės Avižinienės, idėja suorganizuoti pirmąją  Marcinkonių kaimo šventę prieš dvidešimt septynerius metus kilo norint pagerbti kaimą puoselėjančius žmones. Džiugu, kad tradicija iki šiol tęsiama ir šventės džiugina kasmet.