Birželio mėnesį Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Krokialaukio filiale vyko edukacinis užsiėmimas „Tapyba ant vandens (ebru)“. Tai ypatinga meno sritis -  nuo Senovės Kinijos laikų egzistuojanti, žynių puoselėta vandens, spalvos ir judesio terapija.

                            

 Užsiėmimą vedė VŠĮ meno terapijos ir socializacijos instituto V.Y.T.A. meno atlikėja Neringa Sutkutė.

Vyr. bibliotekininkės Jolitos Vaičiulienės kvietimu bibliotekoje susirinko gausus būrys meno mėgėjų : nuo pačių mažiausių iki suaugusiųjų, kurie pirmą kartą išgirdo apie šią meno rūšį ir išbandė jos atlikimo techniką.

Pirmiausia edukatorė supažindino su tapybos ant vandens atsiradimo istorija . Mes sužinojome, kad tapyba ant vandens atsirado senovės Kinijoje VI a. ir vėliau išplito visame pasaulyje. Lietuvoje atsirado labai vėlai – 2006 m. šia meno rūšimi susidomėjo Irma Čekanauskienė ir jos pastangomis šiandien žmonės gali susipažinti su šia unikalia technika.

Vėliau parodė ir paaiškino visą tapymo procesą, kuris yra labai įdomus. Pirmiausia dažais dengiamas specialus indas, pripildytas jūros dumblių ir augalų mišiniu sutirštinto vandens. Tada paruošti dažai ištaškomi  teptukais, pagamintais iš ašutų ir rožių stiebelių ir specialiais įrankiais „šukomis“ vandens paviršiuje formuojamas pagrindas, o po to plonyčiais metaliniais šiaudeliais  kuriamas pageidaujamas vaizdas. Formuojamą vaizdą galima keisti daugybę kartų, papildyti naujomis spalvomis. Nusprendus piešinį išsaugoti, tereikia ant vandens paviršiaus užtiesti popieriaus lapą ir dažai akimirksniu įsigeria į popierių ir grakščiai bekeliant lapą visas piešinys persikelia ant popieriaus. Ant vandens sukurtą piešinį galima perkelti ne tik ant popieriaus, bet ir audinio, medžio, stiklo ar keramikos. Tokios pačios struktūros pakartoti antrą kartą yra neįmanoma, todėl piešiniai yra unikalūs, o galutinį rezultatą galima pamatyti tik perkėlus paveikslą ant popieriaus.

Tapybos ant vandens (ebru) technikai naudojamos tik natūralios, žmogui ir aplinkai nekenksmingos priemonės. Dažai gaminami iš dirvožemio, augalų, metalų oksidų. Šis menas – puiki terapinė priemonė žmonėms, turintiems įvairių fizinių ir emocinių sutrikimų, taip pat vaikams, nes padeda išlieti emocijas, vizualizuoti išgyvenimus, sutelkti dėmesį ir atsipalaiduoti.

Tada visi dalyviai patys turėjo galimybę išbandyti šią techniką ir susikurti unikalius paveikslus.

Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Krokialaukio filialo vyresn. bibliotekininkė
Jolita Vaičiulienė