Penktadienį, rugsėjo 23 d. Varėnos kultūros centro kino bei parodų salėse vyko respublikinio fotografijos konkurso „Kai grybais lietus lis“ parodos atidarymas bei apdovanojimų ceremonija. Nors konkursas buvo paskelbtas gana vėlai, organizatoriai sulaukė nemažai originalių, netikėtų fotografijų, kurios šiandien sudaro puikią ekspoziciją.

Konkurso dalyviai varžėsi trijose kategorijose: „Makro fotografija“, „Reti grybai“ bei „Grybai mano akimis“. Konkurso apdovanojimų ceremonija vyko kino salėje, kur, stebint moderniai sumontuotus filmukus, ir paaiškėdavo nugalėtojai. Fotografijas vertino kompetentinga komisija – fotografas, daugybės tarptautinių fotografijos konkursų nugalėtojas, BBC bei National Geographic bendradarbis Mariusz Oszustowicz, Varėnos kultūros centro fotografė, dizainerė-maketuotoja Agnė Vilbikaitė, gamtos mokslų daktarė, mikologė Reda Iršėnaitė. Komisijai teko nelengvas darbas, tačiau galutinis sprendimas buvo vieningas: didįjį prizą – kelialapį į prestižinį tarptautinį fotografijos konkursą „Wildlife photographer of the year“ 2018 komisija skyrė fotografijai „Miško patrankos“, kurios autorė – Renata Poškevičienė. Smulki, besišypsanti moteris iš Sarapiniškių (Varėnos raj.) atrodė nuoširdžiai nustebusi, tačiau visi pripažino, jog jos „Miško patrankos“ tikrai vertos pergalės. Kadangi komisijos nariai rinko nugalėtojus nežinodami autorių, tai kita Renatos fotografija „Miško pataluos“ taip pat buvo įvertinta, kaip geriausia kategorijoje „Grybai mano akimis“. Retų grybų kategorijoje nugalėjo vilniečio Rimanto Eremino fotografija „Bohemiškasis aukšliavarpis“, o makro kategorijoje – taip pat vilniečio Mindaugo Gasparavičiaus darbas – „Prieraišumas“. Papildomą prizą komisija nusprendė skirti ir kauniečiui Irenėjui Urbonavičiui už fotografiją „Neatsilik“.

Apdovanojimų ceremonijos metu dalyvius sveikino LR prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja Daiva Ulbinaitė, sakydama, kad šios fotografijos jai tarsi priminė, kaip dažnai mes mažuose kasdieniuose daiktuose nematome jų tikrojo grožio, nepastebime spalvų. D. Ulbinaitė ragino organizatorius būtinai tęsti šio konkurso idėją. Sveikinimo žodį tarė bei dovanas teikė Varėnos rajono savivaldybės kultūros ir sporto skyriaus vedėja Regina Svirskienė, konkursu džiaugėsi ir vienas rėmėjų – žurnalo „Vyzdys foto“ vyriausiasis redaktorius Valentinas Juraitis, per savo gyvenimą surangęs jau ne vieną panašų renginį.

Nors paroda Varėnoje veiks tik iki spalio 2 d., ketinama ja dalintis su kitais Lietuvos miestais. Konkurso debiutas buvo sėkmingas, kupinas džiugių emocijų, o darbai – saviti, stiprūs ir konkurencingi! Ir tai tik pradžia, mielieji, ruoškitės kitų metų konkursui, kuris bus dar didesnis, dar ypatingesnis!

Renginio organizatoriai nuoširdžiai dėkoja žurnalo „Vyzdys foto“ vyriausiajam redaktoriui Valentinui Juraičiui, UAB „Liteurofoto“,  www.fotoplakat.pl bei Varėnos rajono savivaldybei už suteiktus prizus.

Konkurso kuratorė Miglita Kašėtienė

Varėnos kultūros centro vyr. specialistė kinui ir parodoms