Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda šiandien, pradėdamas Alytaus regionui skirtą darbo dieną, nuotoliniu būdu susitiko su šio regiono savivaldybių merais ir Europos Komisijos nariu Virginijumi Sinkevičiumi. Susitikimo metu daug dėmesio skirta Europos Sąjungos Žaliajam kursui ir galimybėms Alytaus regione diegti aplinką tausojančius sprendimus.

Savivaldybių sėkmė lems viso regiono plėtrą

„Žalioji transformacija – visų mūsų bendras uždavinys. Savivaldybės, būdamos arčiausiai gyventojų, šioje srityje atlieka svarbų vaidmenį. Nuo to, kaip joms seksis, priklausys ir ilgalaikė tvari regionų plėtra“, – sakė šalies vadovas.

Prezidentas pabrėžė aplinkosaugą laikantis viena iš svarbiausių gerovės valstybės Lietuvoje atramų. Alytaus regionas šia prasme yra ypatingas, nes jame yra daug išskirtinės vertės saugomų teritorijų, kurias būtina išsaugoti ateities kartoms. Todėl šalies vadovas domėjosi, su kokiais didžiausiais iššūkiais susiduria regiono savivaldybės, siekdamos pagerinti aplinkos būklę ir sumažinti oro taršą.

Per susitikimą aptarti Punios šilo ir Žuvinto biosferos rezervato apsaugos klausimai, viešosios paskirties pastatų modernizavimas ir atsinaujinančių energijos išteklių diegimas, taip pat svarbiausi vandens tiekimo ir nuotėkų  bei atliekų tvarkymo sistemų iššūkiai, su kuriais susiduria savivaldybės. Daug dėmesio skirta galimybėms regione plėtoti turizmo infrastruktūrą, pritaikyti Nemuno upės vagą laivybai.

Šalies vadovas paragino Alytaus regiono savivaldybes glaudžiau bendradarbiauti su atitinkamomis ministerijomis, taip pat aktyviai ieškoti bendrų idėjų, tarpusavio sąsajų, galinčių išaugti į konkrečius projektus, prisidėsiančius prie aplinkos ir klimato kaitos problemų sprendimo.

„Investuojant į žalią ir socialiai atsakingą transformaciją, galima sukurti tvarų ir išmanų regioną. Naujoji Europos Sąjungos finansinė perspektyva su išsiderėtu Gaivinimo fondu tam suteikia unikalių galimybių“, – sakė šalies vadovas.

Pasak Prezidento, Alytaus regionas, ieškodamas aplinkai palankių ir lėšas taupančių sprendimų, galėtų sukurti bendrą vietinio viešojo transporto, privačių ir viešų įstaigų transporto priemonių dalinimosi platformą. Tai padėtų efektyviau panaudoti turimus transporto priemonių parkus, mažintų nereikalingų privačių kelionių automobiliais ir leistų regiono gyventojams uždirbti, teikiant pavėžėjimo paslaugas. Taip pat galima būtų numatyti bendrą savivaldybių veiksmą vieningai plečiant darnaus judumo infrastruktūrą, visų pirma  – dviračių ir pėsčiųjų takus. Atskirai aptartas ir klausimas dėl prastos Alytaus–Kauno kelio kokybės, dėl kurios Alytaus regiono gyventojai patiria didelių nepatogumų.

Pasinaudodamas proga, Prezidentas pakvietė Alytaus regiono savivaldybių merus į gruodžio 2 dieną nuotoliniu būdu vyksiančią konferenciją „Smart cities“, kurios idėja kilo per Prancūzijos Prezidento Emmanuelio Macrono vizitą Lietuvoje. Renginio metu bus dalinamasi Lietuvos ir Prancūzijos gerąja praktika, diegiant išmaniuosius sprendimus miestuose ir regionuose.

Šalies vadovas taip pat pabrėžė, kad rugsėjo mėnesį pasirašytas Lietuvos parlamentinių partijų memorandumas dėl savivaldos savarankiškumo didinimo buvo gera žinia savivaldai. Vis dėlto Seimo sprendimas įpareigoti savivaldybes steigti seniūnijas, kurį Prezidentas vetavo, rodo, kad šioje srityje žodžiai kartais skiriasi nuo darbų. Kaip teigiamas skirtingų valdžios institucijų bendradarbiavimo pavyzdys, kuriam postūmį davė šalies vadovo darbas regionuose, paminėtas Seimo sprendimas palengvinti sąlygas elektros tinklų linijų perkėlimui.

Šalies vadovas ir jo komanda dirbo keliomis grupėmis

Vėliau penktadienį Prezidentas vyko į Žuvinto biosferos rezervatą, kur susipažino su šia unikalia Lietuvos saugoma teritorija ir jai tenkančiais iššūkiais.

Šalies vadovo patarėjai penktadienį nuotoliniu būdu taip pat dalyvavo susitikimuose su už socialinius klausimus atsakingais savivaldybių atstovais, biudžetinių socialinių paslaugų įstaigų vadovais, regioninės kultūros tarybos nariais ir kultūros paveldo apsaugos specialistais, švietimo įstaigų vadovais.

Tuo metu Valstybės pažinimo centro (VPC) edukatoriai  Alytaus regiono savivaldybių pradinėms klasėms vedė nuotolines pamokas tema „Mažieji tyrinėtojai“. Prie susitikimų prisijungė ir su vaikais bendravo VPC edukacinių projektų globėja – pirmoji ponia Diana Nausėdienė.

Meras Algirdas Vrubliauskas: problemos aktualios visam regionui

„Dėkoju už galimybę susitikti virtualioje erdvėje ir džiaugiuosi, kad šiandien gyvai aplankysite Alytaus rajoną. Čia tikrai yra ką pamatyti“,- pradėdamas pasisakymus į šalies vadovą kreipėsi A. Vrubliauskas.

Pastaraisiais metais Alytaus rajone kuriasi daugiau jaunų šeimų, jaunėja  gyventojų amžius. Meras pasidžiaugė, kad auga nauja  karta, kuriai ekologinės atsakomybės idėjos – jau ne mada, o  natūrali pasaulėžiūra, gyvenimo būdas.

„Siekiame dirbti kaip vientisas regionas, bet norime pabrėžti ir kiekvienas savo išskirtinumus.  Alytaus rajone skatiname atsinaujinančių energijos šaltinių diegimą, savivaldybė jau parėmė 130 gyventojų, kurie įsirengė šilumos siurblius, daugiau kaip 200 gyventojų parėmėme finansiškai, nes jie įsirengė individualius nuotėkų valymo įrenginius“,– sakė Alytaus rajono meras.

Savivaldybė skatina modernų ūkininkavimą, sveiką gyvenseną, pozityvų nusiteikimą, įgyvendina įvairias priemones, tarp jų – sveikatos ir kultūros paslaugų artinimą prie žmonių, prie atskirų bendruomenių. Šiemet Alytaus rajonas tikrai išsiskyrė kultūros projektais ir objektais. Tai – atkurta unikali Kurnėnų mokykla, Simno – mažosios kultūros sostinės – metai, daugiau kaip 60 įvairių kultūros ir meno renginių.

„Bet, žinoma, mes turime ir problemų, kurios yra aktualios ne tik mums – Alytaus savivaldybės vadovams, rajono gyventojams, bet ir mūsų kaimynams“, – konferencijos metu kalbėjo A. Vrubliauskas, įvardindamas atsinaujinančių energijos šaltinių diegimo, bendros regiono vandens tiekimo ir nuotėkų tvarkymo įmonės kūrimo, kolektyvinių sodų teritorijų plėtros, bešeimininkių pastatų, esančių privačioje žemėje, griovimo, senų daugiabučių tvarkymo, modernaus ūkininkavimo diegimo  klausimus.

Dėmesys Punios šilui, laivybos Nemunu atnaujinimui, Kauno keliui

Lietuvos Respublikos Prezidentas G. Nausėda ir Europos komisaras V. Sinkevičius jautriai reagavo į Alytaus rajono mero A. Vrubliausko iškeltą Punios šilo ir Punios piliakalnio tvarkymo problemą, Žuvinto biosferos rezervato prieigose gyvenančių ūkininkų poreikius.

„Kolegos akcentuoja turistinę laivybą Nemunu ir aš tam pritariu, bet labai svarbu ir krovinių plukdymas“, – sakė A. Vrubliauskas, kuris taip pat atkreipė dėmesį į kelio Alytus–Prienai–Kaunas  rekonstrukcijos svarbą.

Prezidento komunikacijos grupės ir Alytaus rajono savivaldybės informacija