Rugpjūčio 6-ąją Valkininkuose aidėjo juokas, susirinko buvo daug nuostabių žmonių ne tik su kuprinėmis, bet ir plačiomis šypsenomis. Nepabūgę net ir nepalankios orų prognozės rinkosi žygeiviai iš visos Lietuvos (Vilniaus, Kauno, Marijampolės, Trakų, Naujųjų Valkininkų). Šią dieną Valkininkų kultūros centro darbuotojai organizavo pėsčiųjų žygį „Knygnešių takais“ skirtą pagerbti Valkininkų apylinkėse, spaudos draudimo metais, veikusioms knygnešėms ir daraktorėms. Šis renginys yra tąsa projekto „Šviesa nešanti šviesą“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Varėnos rajono savivaldybė.

Knygnešystę UNESCO įvertino kaip unikalų, neturintį atitikmenų reiškinį. Ši pogrindinė veikla kartu su slaptosiomis daraktorių mokyklomis XIX a. ne tik padėjo išsaugoti lietuvių kalbą, bet ir kėlė visuomenės išsilavinimo lygį. Šiuo laikotarpiu Valkininkai tapo didžiausiu lietuviškos spaudos platinimo centru visoje Vilniaus gubernijoje. Anot istorijos prof. Vykinto Vaitkevičiaus Varėnos ir Valkininkų knygnešių tinkle buvo trečdalis moterų, o kituose regionuose tik pavienės. Šiuo laikotarpiu buvo tikra retenybė atrasti tiek daug moterų atsitraukusių nuo šeimos, buities ir įsitraukusių į kovą už savo gimtosios kalbos išsaugojimą.

Prieš prasidedant žygiui istorikė, Lietuvos nacionalinio muziejaus muziejininkė Renata Kovalčiukienė trumpai supažindino su spaudos draudimo metų kontekstu Valkininkuose, paminėjo kaip buvo platinamos, slepiamos knygos, pacitavo kunigo Silvestro Gimžausko eiles. Po to žygeiviai iškeliavo vaizdinga 20 kilometrų trasa aplink Vainabalio ežerėlį, gaivinosi Merkio ir Versekos upių vandens vėsa, brido per dzūkijos smėlynus, gėrėjosi nuostabaus grožio pušynais, įvairiaspalvėmis miško paklotėmis, rinko grybus, gardžiavosi mėlynėmis ir bruknėmis.

   

Iki finišo likus 7 kilometrams dalyviai gardžiavosi dzūkiška „Lepeškiene“, kurią pagamino Aldona Tolvaišienė. Nors didžiąją dalį žygeivių ir užklupo smarkus lietus, tačiau visi grįžo su šypsenomis veiduose.

Organizatoriai už pagalbą dėkoja Agnei Čyžiūtei, Dariui Moliui. 

Jolanta Molienė