Danielius Jakubavičius

Venciūnuose Alytaus rajone gyvena Nina ir Valerijus Šutovai, kurie puoselėja rusų ir lenkų kultūras, skatina skirtingų kultūrų bendradarbiavimą. Nina yra Alytaus neformaliojo švietimo centro „Tolerancija“ vadovė. Moteris idėjų nestokoja, džiaugiasi, kad jas palaiko ir vietos valdžios atstovai, ir Tautinių mažumų departamentas. „Neskirstau žmonių pagal tautybes, juk daug svarbiau, koks žmogus yra“, – įsitikinusi pašnekovė.

Nina gimė Vilniaus rajone. Dabartiniame Edukologijos universitete įgijo Rusų kalbos ir literatūros specialybę. Jos vyras Valerijus Šutovas turi 3 specialybes. Žemės ūkio akademijoje jis įgijo inžinieriaus mechaniko specialybę, dirbdamas Daugų technologijos ir verslo mokykloje baigė Maskvos žemės ūkio institutą, įgijo galimybę dėstyti. O Edukologijos universitete – technologijų mokytojo specialybę.

Dauguose – netikėtai

Į Daugus pora atvyko neplanuotai. Ilgai ieškojusi šiame krašte rado darbą. „Abu norėjome dirbti technikume. Todėl pradžioje vykome į Buivydiškių technikumą, bet ten vietos nebuvo. Tuomet pakėlėme sparnus ir nuvažiavome į Aukštadvarį. Ir ten nebuvo laisvų darbo vietų“, – pasakojo Nina. Pasak jos, Aukštadvario mokyklos direktorius pasiūlė važiuoti į Daugus, kur tuo metu vyko Daugų žemės ūkio technikumo statybos. 1975 m. pora atvažiavo į Daugus. Abu jaunus specialistus čia ir priėmė dirbti. Nina dėstė Rusų kalbą ir literatūrą, vyras – automobilių inžinerijos specialybę. Šiuo metu Valerijus dirba Alytaus Šaltinių progimnazijoje.

Dauguose pora gyveno ir dirbo 10 metų. „Įdomus buvo darbas, geri žmonės, labai gera buvo gyventi. Daug idėjų, sumanymų buvo, mokinių gausybė“, – darbą Dauguose prisiminė Nina.

Gyvena Venciūnuose

Šeimai pagausėjus, Nina ir Valerijus nusprendė ieškoti geresnių pragyvenimo galimybių. 1985 m. Valerijus įsidarbino inžinieriumi mechaniku Domantonių paukštininkystės ūkyje. Šeima persikėlė gyventi į Venciūnus.

Nina Venciūnų mokykloje vaikus mokė rusų kalbos ir 16 metų ėjo direktorės pavaduotojos pareigas. Mažėjant Venciūnuose mokinių, N. Šutova nusprendė dalyvauti konkurse Alytaus apskrities Švietimo skyriuje. Jai pasisekė. Moteris dirbo 4 metus. O apskritims pradėjus byrėti, rusų kalbos ir literatūros mokytojos ir direktoriaus pavaduotojos darbą rado Merkinės pagrindinėje mokykloje, kurioje dirbo iki pensijos.

Tolerancija

Susipažinusi su Tautinių mažumų centro veikla Alytuje, ji sumąstė įkurti neformalaus švietimo centrą, kuriame būtų populiarinama ne tik rusų, bet ir lenkų kultūra, o mokytis galėtų ir vaikai, ir suaugę. 2015 m. duris atvėrė Alytaus neformaliojo švietimo centras „Tolerancija“, kuriam vadovauja N. Šutova.

„Norėjau, kad būtų ugdomas teigiamas požiūris į tautines mažumas. Kad žmonės domėtųsi ir kitomis kultūromis, dainomis, kalba“, – apie centro veiklą pasakoja Nina.

Ji sako, kad centro tikslas yra bendradarbiauti su švietimo įstaigomis, rengti projektus, į juos įtraukti vaikus, jaunimą, suaugusius, parodyti jiems kitų šalių kultūros „gabaliuką“. „Juk smagu atrasti naujus dalykus“, – įsitikinusi N. Šutova. Centre veikia ansamblis „Tolerancija“, kuris dainuoja Alytaus miesto ir kitų miestų renginiuose.

Moteris džiaugiasi, kad alytiškiai draugiškai priima kitas kultūras. Ypatingai Nina džiaugiasi dviem sūnumis, kurie kalba 5 kalbomis.


Danielius ir Jūratė su Nina ir Valerijumi Šutovais Venciūnų bendruomenės namuose, Alytaus rajone, buvusioje pagrindinėje mokykloje, kur šaunūs sutuoktiniai mokytojai aprodė darbų kabinetą, padovanojo išskirtinių darbelių bei supažindino su jų vykdoma rusų, lenkų ir kitų tautinių bendruomenių tradicijų puoselėjimo veikla.