Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informuoja, kad baigtas rinkėjo kortelių įteikimas rinkėjams, turintiems teisę balsuoti šių metų kovo 3 d. savivaldybių tarybų rinkimuose. Rinkėjai, kurių rinkimų komisijos nariai nerado namuose ir rinkėjo kortelės neįteikė, balsuoti gali. Tokiu atveju rinkėjo kortelę jiems atspausdins rinkimų komisijų nariai, atvykus į balsavimo vietą arba rinkėjo kortelę galima atsispausdinti patiems iš VRK informacinio portalo rinkėjams www.rinkejopuslapis.lt.

Kiekvienas atvykstantis balsuoti privalo turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. 

VRK primena, kad 2019 m. vyksiančiuose savivaldybių tarybų, Prezidento rinkimuose bei rinkimuose į Europos Parlamentą rinkėjų laukia naujovės.

Siekiant užtikrinti skaidrumą rinkimuose ir kovoti su vis dar pasitaikančiais neteisėtais bandymais įtakoti rinkimų rezultatus, 2019 m. rinkimuose visai nebeliks užuolaidų balsavimo kabinose. Balsavimo kabinos turi būti įrengtos taip, kad rinkimų komisijų nariai ir stebėtojai galėtų matyti, ar rinkėjas neatlieka neteisėtų veiksmų, tačiau užtikrinant slaptumą turi nesimatyti nei komisijos nariams, nei kitoje kabinoje esantiems rinkėjams, kokias žymas biuletenyje rinkėjas atlieka. Visa kita išlieka kaip ir ankstesniuose rinkimuose: balsavimo kabinos turi būti įrengtos taip, kad rinkėjui būtų patogu užpildyti rinkimų biuletenį, jos turi būti atskirtos viena nuo kitos pertvaromis, pakankamai šviesios ir su iškabinta rinkėjų informavimo medžiaga.

Kadangi pasitaikydavo atvejų, kuomet sulankstytas rinkimų biuletenis, rinkėjui jį metant į skaidrią balsadėžę, atsilenkdavo ir esantys netoli asmenys galimai galėdavo pamatyti už ką rinkėjas balsavo, įsiklausius į rinkėjų nusiskundimus buvo pakeisti reikalavimai, taikomi balsadėžėms. Todėl buvo numatyta, kad nuo šiol balsadėžės turi tapti permatomomis, bet matinėmis. Turimos savivaldybių balsadėžės turės būti apklijuotos matine plėvele, kad nesimatytų jų turinio ir būtų išsaugotas rinkėjų balsavimo slaptumas. Kaip ir anksčiau, balsadėžės turės būti aiškiai matomoje vietoje, kad jas matytų rinkimų komisijos nariai ir stebėtojai.

Artimiausi iš trijų, šiais metais vyksiančių rinkimų – savivaldos, jau šį sekmadienį kovo 3 d., o išankstinis balsavimas vyks vasario 27–28 d. visose Lietuvos savivaldybėse. 

Parengta pagal VRK informaciją