Rūta Averkienė

Varėnos rajono savivaldybė sėkmingai tiesia bendradarbiavimo tiltą su  Ožyšo savivaldybe (Lenkijos Respublika). Prieš dvejus metus užsimezgusi pažintis buvo sutvirtinta bendradarbiavimo sutartimi dėl projektinių veiklų pagal Lietuvos – Lenkijos bendradarbiavimo per sieną programą. Galima pasidžiaugti, kad šiuo metu baigtas įgyvendinti jau trečias bendras projektas. Paskutinysis projektas „Turizmo trasos – raktas į pasienio bendruomenių patirčių mainus“ yra puikus bendradarbiavimo tarp Ožyšo ir Varėnos rajono savivaldybių pavyzdys, sukuriant naują turizmo maršrutą „Ožyšas–Varėna“. Projekto įgyvendinimo metu partneriai suorganizavo bendrus dviračių žygius, nužymėdami žemėlapyje lankomas vietas naujam turizmo maršrutui, taip pat buvo įrengta mažos apimties infrastruktūra,  įsigyta turizmo įranga naujam turizmo maršrutui.

Baigiamojoje šio projekto konferencijoje, kuri dvi dienas vyko Ožyše, abiejų savivaldybių atstovai ne tik pristatė pasienio bendruomenei naują turizmo maršrutą, tačiau ir prisiminė bei pasidžiaugė kartu išbandytomis turizmo galimybėmis bei bendromis veiklomis, kurias sėkmingai spėjo įgyvendinti per dešimt projekto mėnesių. Baigiamojoje konferencijoje dalyvavo Varėnos rajono savivaldybės ir Varėnos sporto centro atstovai.

Pirmą dieną bendroje vakaronėje išsamiai ir įdomiai įgyvendintą projektą ir jo metu vykusias veiklas pristatė šio projekto koordinatorė, Varėnos rajono savivaldybės administracijos Ekonomikos ir turizmo skyriaus vyr. specialistė Viktorija Batūra. Ji pažymėjo, jog  projekto metu vyko turiningi ir visapusiškai naudingi bendruomenių susitikimai. Juose dalyvavo Varėnos rajono savivaldybės ir Varėnos sporto centro atstovai, taip pat Varėnos rajono verslo atstovai ir rajono gyventojai.

Birželio pradžioje partneriai iš Ožyšo svečiavosi Varėnoje ir turėjo puikią progą pažinti Varėnos kraštą. Vizito metu projekto dalyviai – varėniškiai ir svečiai – leidosi į smagią pažintinę kelionę ir dviračiais išraižė Dzūkijos nacionalinio parko  apylinkes bei aplankė įdomiausius šioje teritorijoje esančius objektus. Svečiai buvo sužavėti ir pačiais Margionių kaime esančiais vaizdingais lankytinais objektais, ir dzūkiškais jų pavadinimais – Skerdzimų pieva, Antončiko šalcinis, Baranauskų pelkė, Bobos Daržo šalcinis. Birželio viduryje Varėnos ir Ožyšo bendruomenių susitikimas buvo suorganizuotas Ožyšo mieste. Jo metu projekto dalyviai, aplankydami vienas gražiausių Ožyšo gminos vietų, kartu dviračiais įveikė bene penkiasdešimties kilometrų maršrutą. Aplankyti objektai įrašyti į bendrą Ožyšo ir Varėnos turizmo maršrutą. Susitikimų metu taip pat buvo galima išbandyti savo kūrybinius sugebėjimus lipdant iš molio ir piešiant, buvo degustuojami abiejų šalių kulinarinio paveldo patiekalai.

Šie susitikimai buvo ne tik puiki proga išbandyti turizmo galimybes Varėnoje ir Ožyše, bet ir pasidalinti patirtimi bei geriau pažinti šių savivaldybių istorinį, kultūrinį ir kulinarinį paveldą.

Baigiamojoje konferencijoje projekto partneriams iš Ožyšo varėniškiai paruošė ir puikią šventinę dovaną. Savo skambias dzūkiškas dainas, muziką ir gerą nuotaiką vakaronės svečiams dovanojo  Perlojos kaimo kapela, vadovaujama Irenos Stoškienės. Visą vakarą nesiliovė smagūs liaudiški šokiai ir netilo dainos, kurias varėniškiai ir ožyšiečiai šoko ir dainavo kartu.

Vakaronėje dalyvavęs Ožyšo miesto burmistras Zbignevas Vlodkovskis (Zbigniew Wlodkowski) pasveikino projekto dalyvius, padėkojo už nuoširdų bendradarbiavimą  ir pasidžiaugė, kad per tokį trumpą bendradarbiavimo laiką abi savivaldybės jau spėjo įgyvendinti tris bendrus projektus. Dėka šių projektų Ožyše labiau išsiplėtojo turistinė infrastruktūra, taip pat buvo smagu su varėniškiais bendrauti ir kartu įveikti bendras turizmo trasas Varėnos ir Ožyšo rajonuose. Šios trasos vingiuoja vaizdingomis abiejų rajonų apylinkėmis, pro įdomius lankytinus objektus. Jis pažymėjo, jog tikisi, kad šis projektas ne paskutinis, nes ateičiai yra ir daugiau  planų. Pasak burmistro, dalyvaujant būsimuose bendruose projektuose, planuojama įsigyti gaisrinės automobilius, Ožyšo mieste įrengti naujų poilsio zonų. „Džiaugiuosi, jog varėniškiai per šį laiką tapo tikrais draugais, o atvažiavę į Varėną jaučiamės kaip namuose. Mus sutinka ir išlydi labai svetingai ir vaišingai. Tikimės, kad taip jaučiasi ir varėniškiai Ožyše“.

Perlojos kaimo kapelos vadovė Irena Stoškienė pasveikino burmistrą su  gražia abiejų savivaldybių draugyste ir dovanų įteikė dzūkiškų skanėstų – baravykų pyragą, dzūkiško medaus ir naminės duonos. Atminimo dovanėlės buvo įteiktos projektą įgyvendinusiems abiejų savivaldybių specialistams.

Antrąją konferencijos dieną apie bendras projekto veiklas išsamų pranešimą pristatė Ožyše projektą vykdžiusi Patricija Ostrowska. Baigiamojoje konferencijoje varėniškiams buvo suteiktos galimybės aplankyti įdomias Ožyšo vietas. Jie aplankė mieste įrengtą kariuomenės, karybos ir Ožyšo žemės muziejų, kultūros centrą, pasivaikščiojo po gražias poilsiui skirtas miesto erdves.

Pagrindinis bendro pasienio projekto „Turizmo trasos – raktas į pasienio bendruomenių patirčių mainus“ uždavinys – skatinti gamtos turtų ir kultūrinio paveldo pažinimą. Projektas skirtas pasienio šeimų įtraukimui į aktyvią pasienio bendruomenę, todėl projekto partneriai siekė išsaugoti gamtą ir kultūros paveldą ateities kartoms, sprendė bendrą problemą – lankytinų turistinių vietų trūkumą, kur bendruomenės nariai galėtų aktyviai leisti laisvalaikį keliaudami ir mokydamiesi.

Projektą įgyvendinantys Varėnos rajono savivaldybės administracijos bei Varėnos švietimo centro Turizmo ir verslo informacijos skyriaus darbuotojai parengė informacinį leidinuką „Pažink Varėnos kraštą keliaudamas dviračiu“, kuriame pristatoma dvylika įdomiausių dviračių maršrutų po Varėnos kraštą.