Jau devintą kartą Varėnos Grybų šventėje veikė Knygų ir menų kiemas, kurio šeimininkai – Varėnos viešosios bibliotekos kolektyvas, aktyvūs talkininkai – Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos bendruomenė.

Bibliotekininkai žygiavo šventinėje eisenoje, žingsniamatis užfiksavo 5000 žingsnių. Moteriškas kolektyvas pasipuošė žaliomis kepurėlėmis su bibliotekos logotipu, nugaros išmargintos žymių žmonių mintimis apie knygą ir skaitymą, plevėsavo bibliotekos vėliava. Šių metų žygeivių šūkis – „Mes bibliotekininkai! O kokios Jūsų galios?!“. Geriausias išgirstas atsakymas, – „Mes – skaitytojai“. Bibliotekos „galva“ stūmė vežimėlį su knygomis, kurias vėliau dovanojo kiemo lankytojams.

Kolegės iš Vilniaus apskrities  Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos atidarė Literatūrinę vaistinę, skyrė receptus. Štai keletas pavyzdžių: „Thomas Harris Avinėlių tylėjimas. Rekomenduojama mėgstantiems pašniukštinėti tamsiose palėpėse ir norėjusiems ar vis dar norintiems būti policininkais. Galimas šalutinis poveikis – įtarus požiūris į gaminimą namuose. Galioja visą gyvenimą“; „Herbjorg Wassmo Laimės sūnus. Rekomenduojama mėgstantiems skaičiuoti mintyse, svajojantiems gyventi dvare. Skatina drąsą, ryžtą ir neapgalvotus poelgius. Tinka vartoti, kai sunku susitaikyti su praeitimi. Šalutinis poveikis – išaugęs noras sudarinėti giminės medžius ir žvejoti. Galioja visą gyvenimą“; „Sylvia Browne Gyvenimas anapus. Knyga apie Anapusybę. Galima pasakyti taip: pomirtinio gyvenimo vadovas. Skamba atšiaurokai, bet pati knyga labai šviesi. Vienareikšmiškai: visiems. Galioja visą gyvenimą“; „Herman Melville Mobis Dikas. Rekomenduojama vegetarams. Šalutinis poveikis: vandens baimė. Galioja visą gyvenimą“.

Šventės svečiai turėjo progą susipažinti su leidyklų „Andrena“, Lietuvos mokslo ir enciklopedijų instituto, „Charibdė“, „Nieko rimto“, „Raidynėlis“, „Rotas“, „Terra publica“, „Žara“ naujienomis, įsigyti leidinių, pabendrauti su leidėjais.

Pasisekimo nestokojo iš Varėnos rajono kilusi žurnalistė Aldona Zinkevičiūtė kartu su dukra Monika pristačiusi pirmąją savo knygą „Kontis ir Tvarkius“. Tai pasaka apie didžiulį norą būti reikalingu. Tokį norą turi ne tik žmonės, bet ir daiktai. Jie, kaip ir žmonės,  nori būti laimingi, mylimi, reikalingi. Kontis ir Tvarkius – du draugai, padedantys išmestiems daiktams, pradėti naują gyvenimą.

Rubrikoje „Gyvosios knygos“ susitikome su vertėja iš vokiečių kalbos Danute Šaduikiene, jau dešimtmetį gyvenančia Matuizose ir apie savo darbą niekam nieko nepasakojančia. Energinga, nestokojanti geros nuotaikos, visą laiką besišypsanti Danutė papasakojo apie pomėgius keliauti, kolegas vertėjus, vertėjų kalvę. Prisipažino negalinti imtis nei poezijos, nei techninių vertimų, nes tam trūksta žinių, o grožinės literatūros proza – ir sunkus darbas, ir didelis malonumas. Sakė, kai gauna užsakymą išversti kūrinį, jo lapų skaičių padalina iš dienų skaičiaus (koks duotas terminas) ir tada savo dienas matuoja išvestų tekstų lapais. Vertėja bendradarbiauja su „Alma litera“ leidykla, jos kraitis – 25 išverstos knygos. Mėgstamiausias išverstas kūrinys – Sarah Lark trilogija apie Naująją Zelandiją. Greitai skaitytojus pasieks ir paskutinioji serijos knyga „Kivio šauksmas“.

Antrasis „Gyvųjų knygų“ herojus – marcinkoniškis Vytautas Paulaitis sakė esąs nenuilstantis keliautojas, vien Romą aplankęs 24 kartus, o prieš porą metų – pėsčiomis 800 kilometrų Šv. Jokūbo keliu keliavo. Norėdamas ateities kartoms išsaugoti atsiminimus apie tėviškę, leidžia laikraštį „Vai toli girdėc“, paskutinį leidinio numerį, skirtą Marcinkonių 380-mečiui, dovanojo šventės dalyviams. Vytautas turi dar vieną pomėgį – rinkti ir užrašyti senuosius, gal jau ir nebenaudojamus, gimtosios tarmės žodžius, kurie neįtraukti į jokį lietuvių kalbos žodyną. Tokių žodžių turi per 2000. Mėgsta su vienu ar kitu vietiniu gyventoju ir žodžių mūšyje susirungti. Tai intriguoja, gal tokį renginį pavyks ir mūsų bibliotekoje surengti, o kartu ir daugiau Vytauto pomėgių sužinoti.

Knygų ir menų kieme nuotaikingą cirko elementų ir improvizacijų šou atliko „Le Artist“ aktorius Viačeslavas Mickevičius.

Lėlių teatro „Alfa“, kurio unikalumas tas, kad visus spektaklio personažus įgarsina ir vaidina vienas žmogus Alfonsas Rameika, parodė spektaklį „Kelionė į Todėl karalystę“. Kūrinyje  iš viso yra net 9 personažai, ir visus juos Alfonsas įgarsino skirtingais balsais.

Muzikinių pusvalandžių programą parengė Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos mokytojai ir mokiniai, svečiavosi jaunieji atlikėjai iš Lazdijų. Muzikinį numerį taip pat atliko bibliotekos direktorius Eitaras Kazimieras Krupovičius su dukromis Gabija ir Ūle, manydamas, kad jo šeimos pavyzdžiu paseks daugiau šeimų ir ateinančioje šventėje džiugins naujas – muzikinis šeimos pusvalandis.

Varėnos viešosios bibliotekos metodininkė Daiva Armonienė