Juozas Kaupinis buvęs Merkinės kraštotyros muziejaus direktorius, Merkinės kryžių kalnelio, Lietuvos laisvės kovų ir kančių muziejaus įkūrėjas

 

Gimė 1940 m. spalio 14 d. Varėnos r. Kibyšių apyl. Jakubiškių kaime mažažemių valstiečių šeimoje. 1947 m. pradėjo lankyti Kibyšių septynmetę mokyklą. 1959 m. pradėjo karinę tarnybą armijoje. Tarnaudamas armijoje baigė nepilną vidurinį mokslą, įsigijo radijo mechaniko, suvirintojo, elektrotechniko ir šaltkalvio specialybes. Grįžęs iš armijos dirbo Kibyšių kolūkyje sandėlininku, o nuo 1963 m. – Varėnos MSV šaltkalviu frezuotoju, įrankininku.
            Nuo 1967 m. Juozas Kaupinis dirbo Merkinės – Vinco Krėvės-Mickevičiaus vidurinės mokyklos darbų mokytoju. 1976 m. jis paskiriamas mokyklos direktoriaus pavaduotoju ūkiui. Tai tik sausi faktai, datos. Už jų – nuolatinis rūpestis, įtemptas darbas be atokvėpio, net atostogų metu jo diena prasidėdavo ir baigdavosi savo mokyklos bei muziejų apėjimu, peržiūrėjimu.

Nuo 1999 m. – Merkinės kraštotyros muziejaus direktorius. Nors Juozas Kaupinis nebuvo studijavęs istorijos, jis pasižymėjo kolekcionieriaus aistra ir istoriniu įžvalgumu, be to, turėjo subtilų humoro jausmą, todėl ne vieno merkiniškio atmintyje liks kaip vienas įdomiausių muziejininkų ir apskritai Merkinės šviesuolių.  Dalis eksponatų surinkti paties J. Kaupinio, jis surinko nemažai titnago dirbinių, kurių Merkinės apylinkėse dar galima surasti.

Juozas Kaupinis – Merkinės Kryžių kalnelio idėjos autorius ir įkūrimo iniciatorius. Pasirodo, toje vietoje pokario metais užkasdavo nužudytus partizanus. Kaip tik apie kalne palaidotus kovotojus ir kitas aukas daug duomenų jis pats ir buvo surinkęs. 1989-aisiais, per Vėlines, čia atsirado pirmasis Juozo Kaupinio kryžius, žuvusiems už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę. Pagrindinis Merkinės kryžių kalnelio akcentas  - koplyčia.  J. Kaupinio rūpesčiu pagal pradinį architekto A. Belevičiaus projektą ji buvo pastatyta 1994 m.  J. Kaupinio iniciatyva prasidėjo ir tęsiasi Laisvės kovotojų ir jų rėmėjų šventės Merkinėje.

J. Kaupinio iniciatyva ir jo paties surinktos kolekcijos pagrindu Merkinėje, pokario „stribyno“ pastate  1996 m. atidarytas Lietuvos laisvės kovų ir kančių muziejus. Muziejuje sukaupta 15000 eksponatų, atspindinčių Lietuvos partizanų gyvenimą, gyventojų tremtį bei tautos atgimimą. Lankytojams eksponuojama apie 800 daiktų: partizanų skiriamųjų ženklų, nuotraukų, dokumentų, kovų vietose aptiktų radinių, bylojančių apie pokario kovas ir tremtinių dalią. 2005 m. Laisvės kovų ir kančių muziejus ir Merkinės kraštotyros muziejus buvo apjungti, suteikiant vieną pavadinimą: Varėnos r. savivaldybės Merkinės kraštotyros ir genocido muziejus.

2000 metais prie Merkinės kraštotyros muziejaus susibūrė kaimo kapela „Vienaragis“, kurioje muzikavo ir Juozas Kaupinis.

                               Juozas Kaupinis mirė 2004 m. kovo 10 d. Liko jo muziejai, nukalti kryžiai Kalnelyje. Ir atminimas.

 

Parengė Laimutė Cibulskienė

Varėnos viešosios bibliotekos Bibliografijos, informacijos ir kraštotyros skyriaus bibliografė