Alytaus rajono savivaldybės informacija


Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas vakar dalyvavo susitikime su finansų ministre Gintare Skaiste, kuriame buvo aptarta, kaip bus kompensuojamos savivaldybės išlaidos, patirtos dėl nelegalių migrantų laikinojo apgyvendinimo. Savivaldybė kol kas savo lėšomis rūpinasi jų apgyvendinimu, maitinimu, pirmosios medicininės pagalbos teikimu ir kitų būtiniausių poreikių tenkinimu.

Prieš susitikimą su finansų ministre G. Skaiste, meras A. Vrubliauskas dar kartą apsilankė Verebiejuose, apžiūrėjo migrantų gyvenimo sąlygas buvusioje mokykloje. Savivaldybė šiuo metu čia suteikia nakvynę ir maitinimą 166-iems neteisėtai Lietuvos valstybės sieną kirtusiems ir pasieniečių sulaikytiems užsienio piliečiams.

„Akivaizdu, kad gyvenimo sąlygos čia prastos, komforto ir asmeninės erdvės nėra, tačiau reikia suprasti, kad šie pabėgėliai irgi yra žmonės. Tikėtina, jog jie buvo apgauti, jais manipuliuojama. Lietuva nėra jų svajonių šalis. Pabendravęs su migrantais supratau, kad galbūt tik penktadalis iš jų norėtų čia likti, susirasti darbą, įsikurti. Elementarus žmogiškumas neleidžia palikti jų be pastogės, maisto, vandens“,- sakė Alytaus rajono savivaldybės vadovas A. Vrubliauskas.


Anksčiau meras ir kiti savivaldybės vadovai buvo susitikę su kaimo bendruomenės atstovais, kurie baiminosi dėl savo ir šeimų saugumo, sakė nenorintys nelegalių migrantų kaimynystės. Mero nuomone, gyventojams būtų daugiau įvairių pavojų, jeigu nesulaikyti nelegalūs migrantai eitų per kaimus ir gyvenvietes alkani, sergantys, prašinėjantys pagalbos ar vagiantys maistą, drabužius. Iki šiol jų laikinojo apgyvendinimo vietoje incidentų su gyventojais nebuvo, mokyklos teritorija aptverta, ją saugo specialiųjų tarnybų žmonės. Migrantai prašė mero pagalbos, kad jiems būtų grąžinti per sulaikymą atimti telefonai. A. Vrubliauskas tarpininkavo, ir šis prašymas įvykdytas.

Meras taip pat pasiūlė praplėsti lauko teritoriją, kad žmonės galėtų daugiau judėti, būti gryname ore, nes patalpose labai ankšta. Taip pat migrantai bus paskiepyti COVID-19 vakcinomis, sergantiems suteikiama būtinoji medicinos pagalba.

„Nelegalius migrantus priėmėme  ekstremaliomis sąlygomis, nes tuo metu jų tiesiog nebuvo kur dėti. Išsprendėme svarbiausius klausimus savivaldybės lėšomis, paskaičiavome, kad vieno nelegalaus migranto išlaikymui kasdien patiriame apie 30 eurų nuostolių, todėl dabar norime iš Vyriausybės atstovų gauti atsakymus į konkrečius klausimus, kaip bus šios išlaidos kompensuojamos, koks tolimesnis laikinųjų apgyvendinimo punktų likimas“,- kalbėjo Alytaus rajono savivaldybės meras A. Vrubliauskas. 

Mero tvirtinimu, panašius klausimus finansų ministrei G. Skaistei pateikė ir kitų savivaldybių vadovai. Ji pažadėjo, kad savivaldybės gaus kompensacijas už visas patirtas išlaidas.