Aukštoji spauda – reljefinės spaudos technika. Naudojant spausdinimo presą, šis procesas leidžia pagaminti daug kopijų kartojant tiesioginį rašalo pakelto paviršiaus atspaudą ant lakštų arba ištisinio popieriaus ritinio. Darbuotojas sukomponuoja ir užfiksuoja kilnojamą šriftą į preso štampą, jį užtepa rašalu ir prispaudžia popierių, kad iš šrifto perkeltų rašalą, o tai sukuria įspūdį popieriuje.

Praktikoje aukštoji spauda apima ir kitas reljefinio spaudos spausdinimo mašinomis formas, tokias kaip medžio graviūros, fotograviruoti cinko „gabalai“ (plokštelės) ir linoleumo blokeliai, kurie gali būti naudojami kartu su metaliniu šriftu arba medžio šriftu vienu operacijos metu. , taip pat stereotipai ir tipo bei blokelių elektrotipai. Su tam tikrais aukšto spaudos įrenginiais taip pat galima sujungti kilnojamąjį šriftą su šlifuokliais, išlietais naudojant karšto metalo rinkimą. Teoriškai viskas, kas yra "aukšto tipo" ir sudaro lygiai 0,918 colių storio sluoksnį tarp lovos ir popieriaus, gali būti atspausdinta naudojant spaudą.

Aukštoji spauda buvo įprasta teksto spausdinimo forma, kai ją išrado Johannesas Gutenbergas nuo 15 amžiaus vidurio iki XIX a. ir buvo plačiai naudojama knygoms ir kitiems tikslams iki XX amžiaus antrosios pusės. Aukštoji spauda išliko pagrindine spausdinimo ir informacijos platinimo priemone iki XX a., kai buvo sukurta ofsetinė spauda, ​​kuri iš esmės išstūmė jos vaidmenį knygų ir laikraščių spausdinimo srityje. Visai neseniai aukštojo spaudos spauda atgijo amatine forma.

Paprasčiau tariant, spauda yra reljefinio spaudos forma, kai tekstas ar vaizdas yra ant iškilaus paviršiaus, panašiai kaip guminis antspaudas. Ant iškilusio paviršiaus užtepamas rašalas, o popierius prispaudžiamas tiesiai prie jo, kad būtų perkeltas tekstas/vaizdas.  Dažnai klientai maišo iškiliosios spaudos etiketes ir galvoja, kad jei nors kiek raštas ar simboliai iškilę, tai yra iškilioji spauda. Tačiau iškiliosios spaudos, kaip ir kitų spaudos niuansų pasirinkimas, pagrindinis aspektas yra tas, kad sudaromas reljefinis efektas. Toks grafikos efektas susidaro tuomet, kai tam tikri grafikos elementai yra iškilę etiketės vietoje. Tačiau toks efektas gali būti ne tik iškilioji spauda, tad reikėtų atkreipti dėmesį ir į gamybos niuansus, kurie gali būti kitokie, nei norint padaryti iškiliosios spaudos etiketes.  Daugiau apie tai printela.lt.