Rima Juonytė

„Jei DAROM, tai PADAROM“ tokiais žodžiais balandžio 18 dieną prasidėjo antrus metus vykstanti tarptautinė švarinimo akcija „Darom 2009“. Šią dieną visi Lietuvos gyventojai buvo skatinami švarinti savo miestą ir gyvenamąją aplinką. Buvo išskirti karštieji taškai, kuriems sutvarkyti buvo skiriamas didesnis dėmesys. Akcijoje „Darom 2009“ dalyvavo 60 Lietuvos rajonų. Alytaus rajonas paskutiniąsias savaites lyderiavo visoje Lietuvoje. Prie pirmavimo prisidėjo ir Daugų miestelis.

Nuo pat ankstyvo šeštadienio ryto buvo galima matyti besitvarkančius daugiškius ir Daugų Vlado Mirono vidurinės mokyklos mokinius. Moksleivių grupės kartu su mokytojais rinko šiukšles šalikelėse, valė ežero pakrantes, šlavė ir gražino įvairius miestelio kampelius. Ne tik mokiniai dalyvavo šioje akcijoje. Žinomais duomenimis, šeštadienį pagausėjo miestelio gyventojų, savanorių, įstaigų ir įmonių darbuotojų registracijų. Jie taip pat plušėjo visą dieną: genėjo medžių šakas, sodino gėlynus, švarino visą aplinką. Po kelių valandų darbo, nebeliko akis badančių plastikinių butelių, buitinės technikos, rūbų, plastmasinių maišelių, mašinų dalių, įvairių metalinių dalių, sudūlėjusių tvorų liekanų ir kt. Kaip sako patys organizatoriai, apie atliktus darbus geriausia kalbėti skaičiais: apie penki šimtai maišų, apie dešimt tonų šiukšlių ir penki šimtai dalyvių. Įdomu, ar rengiant tokią akciją nekilo didelių sunkumų?

Akcijos organizatorius Dauguose, Daugų Vlado Mirono vidurinės mokyklos dešimtokas Ignas Každailis sako: „Ši akcija buvo didelis iššūkis man. Derantis, organizuojant veiklą, kilo nemažai klausimų, įvairios įtampos, tačiau mūsų mokyklos organizacinė grupė į visus netikėtumus reagavo šaltai ir atsakingai. Bendru rezultatu esame daugiau nei patenkinti. Šauniai padirbėjome – šaunūs rezultatai. Esu dėkingas savo komandai, žmonėms, kurie nepagailėjo savo laisvo laiko ir  mūsų rėmėjams:  Daugų seniūnijai, Daugų kultūros centrui, Daugų Vlado Mirono vidurinei mokyklai, UAB „Panemunės dujos“, UAB „TOKS“, UAB „Kopainė“, UAB „Giftika“, UAB „Disolis“, „B. Vadeikienės parduotuvei, “ ir kt.“.

Po darbų vyko padėkos koncertas dalyviams. Pradžioje savo žodį ir padėką gyventojams išsakė miestelio seniūnas Vydas Raudonis.  Seniūnas pranešė, kad už savo indėlį tvarkant aplinką yra apdovanoti ir patys daugiškiai. Miesto skvere dar tą pačią dieną buvo pasodintos lelijos – Alytaus rajono simbolis, reiškiantis laisvę ir viltį. Po neilgų kalbų prasidėjo linksmoji dalis, kurią vedė Daugų Vlado Mirono vidurinės mokyklos mokinės: Jolita ir Kristina. Susirinkusiems koncertavo Daugų pop grupė „Gift“, Alovės šeimos duetas ir Daugų kultūros centro kolektyvas. Dalyviai buvo apdovanoti padėkos raštais ir „Darom 2009“ atminimo dovanėlėmis. Išalkusieji buvo vaišinami ką tik išvirta kareiviška koše ir karšta arbata.

Pagrindiniai akcijos organizatoriai įsipareigoja kiekvienam užsiregistravusiam pasodinti po medelį. Smagu, kad miškas bus didelis ir gražus, o kiekvienas akcijos dalyvis naujai pasodintoje girioje turės tai, kas primins jo nuoširdų darbą. Tiesa, būtų geriau, jei mes susimąstytume ir pradėtumėme rūšiuoti šiukšles, kad nuolat, ne tik raginami įvairių akcijų, gyventume laisvi ir  mylintys save bei savo aplinką. Tai tikslas mūsų visų ateičiai.