2020 metų vasarą Dargužių kaimo bendruomenės (Varėnos r.) gyvenime įvyko reikšmingi pokyčiai – keitėsi asociacijos „Dargužių kaimo bendruomenė“ pirmininkė ir valdyba. Nauja valdyba numatė veiklų planą, kurį sėkmingai įgyvendina. Aktyvūs Dargužių kaimo nuolatiniai gyventojai, jaunos šeimos ir kaime turintys sodybas bei daug laiko jose leidžiantys, įsitraukiantys į kaimo gyvenimą energingi bendruomenės nariai galvoja iniciatyvas, jas įgyvendina bei planuoja ir naujas veiklas. Žmonės imasi reikšmingų darbų, kad jų gyvenamoje teritorijoje gyventi būtų dar geriau, mieliau bei patraukliau, nes juk susibūrus galima nuveikti ir labai daug. 

Pandemijos nuosmukio metu rinkomės į renginius

 

Šįmet siautėjantis koronavirusas koreguoja visų gyvenimus, taip pat ir bendruomenių planus. Vasarą bendruomenė suspėjo suorganizuoti du renginius – rugpjūtį rinkomės į Žolinės vakaronę, kurios metu žaidėme tinklinį ir kitus smagius žaidimus, klausėmės dargužietės žolininkės Bronislavos Kazlauskienės paskaitos, prie bendro vaišių stalo drauge laužėme bažnyčioje pašventintą duonos riekę bei dalinomės džiaugsmais ir rūpesčiais. Suorganizavę draugiškas tinklinio varžybas ir vakare žiūrėdami filmus, rugpjūčio pabaigoje palydėjome vasarą „Vasaros palydėtuvėse“. Rudenį dar spėjome susirinkti į jaukią Moliūgų skaptuotuvių popietę Dargužių bibliotekoje. Jos metu skaptavome milžiniškus, dargužietės Onos Stonienės išaugintus ir padovanotus moliūgus, kuriais vėliau papuošėme liepų alėją – žvakių liepsnų iš vidaus apšviesti moliūgai, tarsi įgiję gyvybingumo, stebino ir kėlė smalsumą ne tik dargužiečiams, bet ir alėjoje apsilankiusiems svečiams. Panašu, jog alėjos papuošimas šviečiančiais moliūgais tapo įkvėpimu šią centrinę Dargužių kaimo vietą puošti ir kitų progų metu – apie tai toliau tekste. 

Prieš Vėlines – bendruomenės darbai prie Dargužių kaimo kapinių

 

Artėjant Vėlinėms, spalio 10 d., kaimo gyventojai ir visi norintys buvo pakviesti į bendruomenės talką prie Dargužių kaimo kapinių. Dažnai daugelis aplankyti jau išėjusius artimuosius nori gražioje ir tvarkingoje aplinkoje, tad susiderinus planuojamus darbus su Valkininkų seniūnija, būrys gyventojų su savo darbo įrankiais ir technika rinkosi prie kaimo kapinių ir padirbėjo iš peties – išvežė krūvas šiukšlių, grėbė lapus, sutvarkė besimėtančius antkapius. Geravalių gyventojų aukomis įrengė įrankių stovą, ant kurio kabančiais grėbliais, laistytuvais, kibirais, šluotomis, smulkiais darbo įrankiais galėtų pasinaudoti kiekvienas norintis, taip pat pastatė du rūšiavimo aptvarus – iškabintais informaciniais stendais į juos prašoma mesti tik yrančias atliekas, o neyrančias rūšiuoti ir mesti į konteinerius. Pastatė naują skelbimų lentą ir papildomą konteinerį neyrančioms atliekoms. Pagalvota ir apie daugeliui gerai žinomus vaizdus, kai per Vėlines į konteinerius nebetelpančių žvakių ir kitų neyrančių atliekų krūvos „puikuojasi“ šalia konteinerių – tokiems atvejams palikti dideli šiukšlių maišai, kad prireikus lankytojai galėtų jais pasinaudoti. Padarius šiuos darbus, bendruomenė ir toliau planuoja tęsti kapinių aplinkos tvarkymą – pavasarį organizuoti aplinkos gražinimo talkas, išvalius kapinėse esantį šulinį atnaujinti jo apdailą. 

Artėjant didžiosioms metų šventėms – originalumo ir prasmingumo paieškos

 

Daugelyje bendruomenių Kalėdos švenčiamos bendrose vakaronėse. Ne išimtis ir Dargužiai – čia jau tradicija yra tapusi drauge su Kalėdų seneliu ir būriu gerai nusiteikusių dargužiečių švenčiama šventė, tačiau 2020-aisiais gana anksti iki Kalėdų tapo aišku, jog reikės galvoti kitokį šios gražios šventės formatą, ieškoti sprendimų, kaip bendruomenėje sukurti kalėdinę dvasią. Pirmiausia, kalėdiškai papuošėme liepų alėją namuose kurtais papuošimais – originaliomis eglutėmis, briedžiukais, žaislais, sniego seniais, miško nykštukais, o įėjimą į alėją padabinome eglišakiais apipinta arka su 2021 skaičiais ant viršaus, tarsi su viltimi, kad šie metai sušvis geresnėmis, optimiškesnėmis spalvomis. Už žmonių paaukotus pinigus įsigytomis šviečiančių lempučių spalvomis sužibo stebuklinga spinta, vežimas, dviratis ir viena iš liepų. Džiugu, kad bendram tikslui didelis būrys žmonių pasitelkė kūrybiškumą ir negailėjo savo laiko. Kita kalėdinė staigmena – gerumo akcija „Kalėdinis stebuklas mažiesiems, garbaus amžiaus ir negalią turintiems dargužiečiams“. Asociacijos pirmininkė Vilma Šereivienė kartu su Kalėdų seneliu gruodžio 15 d. saugiai aplankė ir garbaus amžiaus dargužiečiams, vaikams bei negalią turintiems gyventojams prie namų durų paliko 79 kalėdinius lauknešėlius, kuriuos pavyko suruošti gavus paramą iš Varėnos rajono savivaldybės, Seimo nario Juozo Baublio, taip pat iš pavienių žmonių aukų. Bevežiojant lauknešėlius, sutiktus gyventojus pavaišino saldainiais ir padovanojo jiems po ryšulėlį Stasio Peciukonio ruošto, žiemą ypač reikalingo smalėko. Tikime, kad šiuo nelengvu metu parodytas dėmesys pradžiugino ir įnešė į kaimo gyventojų kasdienybę šviesos, vilties bei tikėjimo. Ir gerumo akcija, ir kalėdiškai papuošta alėja – bendruomenės darbai, kuriais pavyko Dargužiuose sukurti šventinę nuotaiką. 

Planuojamų projektų įgyvendinimas sėkmės atveju

 

Pagrindiniuose Varėnos rajono laikraščiuose 2020 m. gruodį pasirodžiusiuose straipsniuose apie asociacijos „Dargužių kaimo bendruomenė“ planuojamas veiklas ir dalyvavimą projektuose labai detaliai ir smulkmeniškai aprašomi planuojami projektai, pateikiamos ir sumos, kurios projektų sąmatose buvo nurodytos preliminarios ir negalutinės. 

Tiesa, asociacijos valdyba nutarė dalyvauti Varėnos krašto vietos veiklos grupės praėjusių metų lapkričio pradžioje paskelbtuose kvietimuose ir teikti paraiškas dėl finansavimo gavimo keliems projektams įgyvendinti. Vienas iš projektų – lauko treniruoklių aikštelės Dargužiuose įrengimas, kitas – Sekminių ir Dargužių 455 metų jubiliejaus 2021-aisiais renginys. Džiugu ir gerai bei ryžtingai nuteikia, kad straipsniuose aprašomos veiklos pateikiamos kaip tokios, kurios jau bus įgyvendintos, tačiau pastebėtina, jog kol kas finansavimas nėra gautas. Pateiktas paraiškas vertins Varėnos VVG, o dėl finansavimo skyrimo ir išlaidų pagrįstumo, tinkamumo spręs Nacionalinė mokėjimo agentūra. Pasitikime mūsų valstybės institucijų profesionalumu vertinant projektų poreikį, kainų pagrįstumą bei sprendimą, ar skirti finansavimą, ir jei taip – kokio dydžio jis turėtų būti. Vis dėlto nėra aišku, kodėl minimuose straipsniuose abejojama bendruomenių norais gyventi „kaime – aukščiausiu lygiu“. Gal „aukščiausias lygis“ galimas tik miestuose ir rajonų centruose? Šiuo metu daug kalbama apie pilietinę, aktyvią, sąmoningą visuomenę. Argi į bendruomenes susibūrę žmonės neturi teisės patys spręsti dėl veiklų bei projektų ir jų dydžių gyvenamose teritorijose reikalingumo? O nusprendę patys ir ieško būdų, kaip tai įgyvendinti, skiria savo žinias ir laiką, esant poreikiui, partneriais kviečia tapti ir savivaldybes.