Trijų ir daugiau aukštų daugiabučių gyvenamųjų namų gyventojai kviečiami pasinaudojant valstybės parama pakeisti suskystintų naftos dujų balionus maistui gaminti kitais energijos šaltiniais. Jų nepakeitę ateityje gali sulaukti baudų. Pernai subsidija pasinaudojo trečdalis Alytaus rajono daugiabučių namų.

Dujų balionai daugiabučiuose kelia pavojų ne tik juos naudojantiems žmonėms, bet ir visiems aplinkiniams. Alytaus rajone suskystintų naftos dujų balionus maistui gaminti dar naudoja 21 daugiabučio gyventojai. Pernai 9-ių tokių  namų gyventojai pasinaudojo valstybės parama ir  pakeitė dujų balionus kitais energijos šaltiniais. Jiems suteikta bendra paramos suma siekė daugiau kaip 80 tūkst. eurų. Paramos lėšomis pasinaudojo 4 Talokių kaimo, 3 Daugų, po vieną - Alovės kaimo ir Simno miesto daugiabučių namų.

Energetikos ministerija praneša, kad šiemet paramai numatoma skirti dar 10 mln. eurų.  Šiuo metu šalyje dar yra apie  1500 daugiabučių namų, kuriuose maistui ruošti naudojami dujų balionai.

Vienam butui bus skiriami 726 eurų parama: po 242 eurus bendrųjų elektros arba dujų inžinerinių sistemų pertvarkymui, butų elektros arba dujų sistemos pertvarkymui, taip pat  - elektrinės arba dujinės viryklės įsigijimui.

Pirmieji kvietimai teikti paraiškas bus skelbiami vasario 26 d. ir priimami iki birželio 1 d., tad daugiabučių namų, kuriuose vis dar naudojami dujų balionai, gyventojai, administratoriai,  bendrijos kviečiamos pasiruošti paraiškų teikimui. Visi projektai bus vertinami iš karto po paraiškos pateikimo, todėl projektai bus pradėti įgyvendinti greičiau, – skelbiama Energetikos ministerijos pranešime.

Šiemet sumažinta administracinė našta ir atsisakyta skirstomųjų tinklų operatoriaus (ESO) tarpininkavimo surenkant iš daugiabučių namų atstovų paraiškas bei mokėjimo pranešimus.

Alytaus rajono savivaldybė yra pateikusi Valstybinės energetikos reguliavimo tarybai (VERT) sąrašą daugiabučių namų, iš kurių turi būti pašalinti dujų balionai.

 VERT iki vasario 26 d., bendradarbiaudama su savivaldybėmis ir daugiabučių namų atstovais, šį sąrašą peržiūrės ir, esant poreikiui, atnaujins.

Pagal naują tvarką projektų vykdytojai turės užpildyti paraiškos ir projekto mokėjimo prašymo formas, kurios integruotos į aplinkos projektų valdymo informacinę sistemą (APVIS). Prisijungimo nuoroda prie APVIS skelbiama APVA interneto svetainėje www.apva.lt.

Taip pat bus kompensuojamos daugiabučio namo atstovo administravimo išlaidos už darbus, susijusios su daugiabučių namų bendrųjų ir vartotojų inžinerinių sistemų pertvarkymu,  viryklių įsigijimu – 3 proc. nuo bendrų pertvarkymo darbų ir viryklių įsigijimui numatytų maksimalių finansavimo įkainių. 

Alytaus rajono savivaldybės ir Energetikos ministerijos informacija