Vita Žibėnienė

Penktadienį Varėnos pasienio rinktinėje vyko Estijos policijos ir sienų apsaugos tarnybos ESTPOL5 padalinio atstovų apsikeitimas. Visą mėnesį Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje dirbusią dešimtį Estijos pareigūnų keičia nauja komanda. 10-ties pareigūnų komanda tęs užduotis Varėnos pasienio rinktinės Druskininkų užkardos ruože.

Varėnos pasienio rinktinės vado pavaduotojas Egidijus Pupšys nuoširdžiai dėkojo išvykstantiems ir naujai pradėsiantiems tarnybą Estijos kolegoms už jų svarų indėlį stiprinant valstybės sienos apsaugą. Susitikime dalyvavo ir Tarptautinio bendradarbiavimo valdybos viršininkas Vaidas Čypas, kuris organizavo  pareigūnų diskusiją, siekiant įvertinti svečios šalies pareigūnų refleksijas, patirtis, pasiūlymus ir galimybes juos pritaikant tarnyboje. 

Netrukus išvykstantys ESTPOL5 padalinio nariai džiaugėsi, turėję galimybę prisidėti prie nelegalių migrantų sukeltos krizės valdymo, nors darbas buvo intensyvus ir nelengvas. Nepaisant skirtingos šalių sienos apsaugos tarnybos struktūros, kalbinių barjerų, estai greitai ir efektyviai įsiliejo į tarnybą.

Estijos pareigūnai nuo liepos pradžios pasitelkiami į pagalbą žvalgant pasienio ruožą iš oro, saugant objektus, kuriuose laikinai apgyvendinami neteisėti migrantai, užtikrinant viešąją tvarką ir pan. Estijos pareigūnai ir toliau patruliuos kartu su kolegomis iš Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT). Taip pat Lietuvos pasienio pareigūnams talkina 2 Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros (Frontex) pareigūnai, deleguoti Estijos. 

Liepos 2 dieną Lietuvai paskelbus ekstremalią situaciją, susijusią su padidėjusia nelegalia migracija iš Baltarusijos, Estija įvairiais būdais padeda Lietuvai. Mūsų šalį yra pasiekusi ir humanitarinė siunta iš Estijos: 10 palapinių, 10 oro kondicionierių, 10 šildytuvų, 100 miegmaišių, 100 lovų, 100 kėdžių, 30 stalų, 10 šviestuvų. Visi šie daiktai ypač reikalingi migrantų laikinojo apgyvendinimo vietų įrengimui. Taip pat Estijos vyriausybė skyrė per 100 km. vadinamos koncertinos – aštrios vielos, skirtos užtvaro įrengimui pasienyje su Baltarusija, kuri jau tiesiama Druskininkų pasienio užkardos pasienio ruože.

Nuo neteisėtos migracijos krizės pradžios VSAT sustiprino sienos su Baltarusija apsaugą. Be įvairių organizacinių priemonių, į šį ruožą buvo komandiruoti pareigūnai iš kitų VSAT padalinių bei skirti papildomi techniniai resursai. Taip pat pasieniečiams talkina pajėgos iš kitų Lietuvos institucijų, tarp jų kariuomenės, policijos, šaulių, taip pat Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros FRONTEX,  Austrijos pareigūnai. Lietuvos pasienį padeda saugoti virš 100 pareigūnų iš skirtingų Europos Sąjungos valstybių narių, taip pat atvyko Frontex automobiliai, sraigtasparniai bei termovizorinė įranga. Be to Lietuva taip pat pradėjo tiesti fizinį barjerą – koncertinos tvorą. Migracijos departamentas priima daugiau darbuotojų, kad prieglobsčio prašymų  nagrinėjimas vyktų sparčiau.